Tanie akcje ożywiły popyt w Europie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-09-2011, 00:00

ZAGRANICA

Wydawało się, że pierwsza sesja nowego tygodnia na europejskich giełdach przyniesie inwestorom chwilę wytchnienia. Na trzech największych rynkach indeksy odrabiały bowiem straty z ubiegłego tygodnia. Przez weekend nie wydarzyło się nic, co mogłoby dawać podstawy do zmiany nastrojów, jednak skala ostatniej przeceny mogła skłonić część inwestorów do odkupienia mocno przecenionych walorów.

Początek dnia nie dawał podstaw do optymizmu. Silne spadki w Azji źle wróżyły, ale Europa poszła własną drogą. Wskaźnik parkietów we Frankfurcie i w Paryżu rósł ponad 3,6 proc. Po południu doszło jednak do ponownego pogorszenia nastrojów, co doprowadziło do załamania wzrostowej tendencji.

Inwestorzy szukali okazji do zarobku w bankach. Sięgające momentami nawet 8 proc. zwyżki notowały niektóre niemieckie, włoskie i francuskie instytucje z Commerzbankiem, Intesa Sanpaolo i BNP Paribas na czele. W dół szły wyceny spółek wydobywczych i hutniczych, bo ceny surowców nadal są pod presją. Kurs Kloeckner & Co., niemieckiego producenta stali, spadał o ponad 5,7 proc. po informacji, że spółka oczekuje słabszych wyników w trzecim kwartale z powodu niższych zamówień i może mieć problemy z realizacją tegorocznego celu finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy