Tanie Opole, droga Bydgoszcz

Marta Bellon
opublikowano: 28-02-2011, 00:00

W roku wyborów samorządowcy bronili się przed podwyżkami stawek. W tym już stracą motywację...

Porównujemy ceny wody w 20 polskich miastach

W roku wyborów samorządowcy bronili się przed podwyżkami stawek. W tym już stracą motywację...

Sprawdziliśmy ceny wody w dwudziestu miastach Polski. Między najtańszym Opolem a najdroższą Bydgoszczą różnica cen wynosi aż 2,53 zł netto dla gospodarstw domowych i 2,49 zł netto dla przemysłu za metr sześcienny.

Jeszcze w górę

Ceny wody w większości miast wzrosły od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu do ubiegłego roku. I będą rosły nadal. Antoni Tokarczuk, dyrektor Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, przewiduje, że jeszcze przez kilka lat.

— W niektórych przypadkach ceny wody mogą wzrosnąć nawet o 15 proc. i więcej. Aż do momentu zakończenia inwestycji i bezpośrednio po ich zakończeniu w związku z kosztami amortyzacji — przewiduje Antoni Tokarczuk.

Dodaje, że ubiegły rok był rokiem wyborczym, a polityka także decyduje o tym, ile kosztuje woda. Dyrektor Tokarczuk uważa, że ta ostatnia bywa na szczeblu lokalnym barierą dla uzasadnionej podwyżki.

— W przyszłym roku tej bariery nie będzie. Na pewno część samorządów i spółek, które do tej pory ukrywały rzeczywiste koszty, będzie musiała je urealnić. Największe projekty są jednak za nami i wielkich niespodzianek być nie powinno — uspokaja Antoni Tokarczuk.

Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy, przekonuje, że cena wody w tym mieście wcale nie jest najwyższa.

— Aby porównać cenę wody trzeba wziąć pod uwagę wysokość całej taryfy, także stałe opłaty abonamentowe. Należy również porównywać przedsiębiorstwa kanalizacyjne pod względem infrastruktury i technologii. Jeśli się tego nie robi, to otrzymuje się fałszywy obraz sytuacji — uważa prezes Drzewiecki.

Nie ulega jednak wątpliwości, że pod względem cen netto Bydgoszcz ma najdroższą wodę. Przyczyna? Inwestycje. Bydgoska spółka w 2000 i 2004 r. rozpoczęła realizację dwóch dużych projektów dofinansowanych z Funduszu ISPA (przedakcesyjny instrumentów pomocy Unii Europejskiej dla państw kandydujących) oraz Funduszu Spójności o łącznej wartości 254 mln EUR (ponad 1 mld zł). Do tego wypuściła obligacje przychodowe.

— Rada miasta zleciła wykonanie tych inwestycji i zatwierdziła przygotowane przez nas prognozy zmiany cen. Inwestycje generują koszty, więc i ceny są wyższe. Ubiegły rok miał być ostatnim z podwyżką ceny, ale miasto ustaliło drakoński podatek od nieruchomości. To oznacza, że MWiK w tym roku będzie musiało zapłacić z tego tytułu aż 26 mln zł, a nie 8 mln zł — jak przewidywało studium wykonalności, przygotowane przez nas przed realizacją projektów. Ta podwyżka podatku była próbą zaklejenia dziury w budżecie — mówi Stanisław Drzewiecki.

Sprzyjające czynniki

Taniej za wodę płacą opolanie. Jak wyjaśnia Lech Waloszczyk, zastępca prezesa ds. ekonomicznych Wodociągów i Kanalizacji Opole, stolica województwa jest w lepszej sytuacji niż inne miasta.

— Sprzyjają nam różne czynniki. Pobieramy wodę w stanie praktycznie nieprzetworzonym, nie ponosimy więc znaczących kosztów uzdatniania. Sprzyja nam też zabudowa miejska. Jeśli miasto nie jest mocno rozbudowane, to łatwiej i taniej można dostarczyć wodę — przyznaje Lech Waloszczyk.

Prezes zapewnia, że niska cena wody, która dociera do opolan, wcale nie jest efektem rezygnacji z inwestycji.

— Dzięki nim próbujemy obniżać koszty. W naszej oczyszczalni ścieków wybudowaliśmy ekologiczną minielektrownię. Dzięki temu na rozliczeniu energii elektrycznej jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 1 mln zł rocznie — podkreśla Lech Waloszczyk.

Spółka realizuje inwestycje współfinansowane z Unii.

— Dzięki temu możemy realizować projekty, które byłyby niemożliwe do zrealizowania wyłącznie z własnych funduszy — zaznacza prezes Waloszczyk.

Cena wody netto/gospodar-stwa domowe (w zł za m. sześc.)

Opole 2,52

Białystok 2,60

Sopot 2,64

Toruń 2,66

Lublin 2,84

Kraków 2,93

Warszawa 3,08

Kielce 3,16

Gdynia 3,20 lub 3,64

Łódź 3,21

Olsztyn 3,22

Gorzów Wlk. 3,24

Poznań 3,34

Szczecin 3,38

Rzeszów 3,44

Zielona Góra 3,47

Wrocław 3,50

Gdańsk 3,64

Katowice 4,60

Bydgoszcz 5,05

Cena wody netto/przemysł (w zł za m. sześc.)

Opole 2,56

Białystok 2,61

Sopot 2,64

Toruń 2,80

Lublin 2,84

Kraków 2,93

Warszawa 3,08

Gdynia 3,24 lub 3,26

Olsztyn 3,26

Poznań 3,34

Szczecin 3,38

Gorzów Wlk. 3,44

Zielona Góra 3,47

Rzeszów 3,47

Gdańsk 3,64

Wrocław 3,75

Łódź 3,81

Kielce 4,20 lub 4,27

Katowice 4,60

Bydgoszcz 5,05

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy