Tanie pożyczki na pierwszy biznes tuż tuż

opublikowano: 12-09-2013, 00:00

Jesienią zacznie się udzielanie nisko oprocentowanych pożyczek na biznes dla studentów ostatniego roku i absolwentów.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w czerwcu 2013 r. podpisał umowę z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej na wdrożenie pilotażowego programu „Pierwszy biznes — wsparcie na starcie”. Dzisiaj mija termin składania ofert w przetargu na pośredników finansowych, którzy w ramach podpisanych z BGK umów będą mogli udzielać nisko oprocentowanych pożyczek dla absolwentów i studentów ostatniego roku — przypomina Tax Care.

Pierwsze pożyczki mają zostać udzielone jeszcze jesienią, początkowo tylko w województwach małopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim, przy czym decydujące będzie nie miejsce zamieszkania czy ukończenia studiów, ale miejsce zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej. W 2014 r. program obejmie pozostałe województwa. Absolwenci, którzy chcą starać się o pożyczkę, nie muszą być zarejestrowani jako bezrobotni, zobowiązani są jedynie przedstawić oświadczenie o pozostawaniu bez pracy oraz dyplom. Dopuszczalna jest zatem praca na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. O pożyczkę mogą się także ubiegać osoby, które już prowadziły działalność gospodarczą, pod warunkiem że została ona zakończona co najmniej rok przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Pożyczki udzielane w ramach programu „Pierwszy biznes — wsparcie w starcie” są korzystne pod względem oprocentowania.

— Ma ono wynosić 0,25 stopy redyskonta weksli NBP, która obecnie kształtuje się na poziomie 2,75. Oznacza to, że oprocentowanie pożyczek wyniesie tylko 0,69 proc. w skali roku. Co więcej, absolwenci mają nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów, takich jak prowizja za rozpatrzenie wniosku czy za późniejszą obsługę pożyczki. BGK zapewnia, że jedynym kosztem dla pożyczkobiorcy będą odsetki — mówi Agata Szymborska-Sutton z Tax Care.

Maksymalna kwota pożyczki to 60 tys. zł. Jednak jeżeli działalność zamierzają prowadzić wspólnie na przykład 3 osoby, to każda z nich może złożyć odrębny wniosek, dzięki czemu łączne finansowanie wyniesie w tym przypadku 180 tys. zł. Okres spłaty wynosi do 7 lat, można też uzyskać karencję w spłacie kapitału nawet do roku.

— Ponadto młodzi przedsiębiorcy, którzy uzyskają pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej, po trzech miesiącach spłacania rat kapitałowo-odsetkowych będą mogli starać się o pożyczkę uzupełniającą do 20 tys. zł, przeznaczoną na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, oprocentowaną tak samo jak pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca utrzyma to stanowisko pracy przez minimum rok i regularnie spłaca swoje zobowiązania, ma możliwość umorzenia pozostałej do spłaty kwoty kapitału — informuje Agata Szymborska-Sutton.

Minusem pożyczki są wymagane zabezpieczenia, z których podstawowe to weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie dwóch osób fizycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Tanie pożyczki na pierwszy biznes tuż tuż