Tanieją mieszkania z drugiej ręki

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 13-09-2011, 00:00

W większości miast spadły ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań. Przyczyniły się do tego zawirowania kursu franka.

Spadki cen na rynku wtórnym zależą od regionu, największe są w Łodzi

W większości miast spadły ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań. Przyczyniły się do tego zawirowania kursu franka.

Według raportu "Polski rynek mieszkaniowy" w sierpniu najbardziej, bo o 2 proc. przez miesiąc, spadła średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego w Łodzi. O około 1 proc. staniały mieszkania w Opolu, Lublinie i Gdańsku. W Krakowie i Warszawie ceny okazały się niższe o 0,7 proc. W ostatnich trzech miesiącach najbardziej straciły na wartości mieszkania z drugiej ręki w Łodzi — 3,1 proc., Sopocie — 2,6 proc. i Opolu — 2,2 proc.

Najbardziej odporne na wahania są ceny mieszkań w Lublinie, które pozostały takie jak przed rokiem. Największe obniżki w skali roku miały miejsce w Gdańsku — o 6 proc. i Olsztynie — o 6,7 proc., o 5,1 proc. taniej jest we Wrocławiu i Katowicach.

— W ubiegłym miesiącu w wielu miastach nie wystawiono na sprzedaż żadnych nieruchomości z rynku wtórnego spełniających nowe kryteria programu Rodzina na swoim. W Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i województwie mazowieckim stanowiły one mniej niż 1 proc. oferty — zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

W sierpniu w porównaniu do lipca wyraźnie spadły również ceny transakcyjne — najbardziej w Gdańsku (o 3,8 proc.) i Krakowie (o 3,5 proc.). Taniej niż przed miesiącem było też we Wrocławiu (o 1,9 proc.). W Warszawie cena metra kwadratowego była niższa o zaledwie 42 zł. Nieznacznie wzrosły średnie ceny transakcyjne w Poznaniu (o 0,4 proc.) i Łodzi (o 0,2 proc.).

— W Gdyni ceny wzrosły średnio o 4,4 proc. Nie jest to jednak spowodowane istotnymi czynnikami rynkowymi. Wynika przede wszystkim z tego, że w analizowanym okresie sprzedano najwięcej mieszkań wybudowanych po 2005 r., których ceny niejednokrotnie znacznie przekraczały 6 tys. zł za mkw. — wyjaśnia Marcin Jańczuk z Metrohouse Partnerzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu