Taniejąca ropa nakręciła kursy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 10-01-2007, 00:00

Znowu niespokojnie było na amerykańskich giełdach. Po dosyć udanych pierwszych godzinach handlu, w drugiej części sesji do głosu doszła strona podażowa, co z miejsca doprowadziło do zejścia indeksów pod kreskę.

Swój udział w przecenie miała taniejąca ropa, która wzmogła obawy o tegoroczne wyniki potentatów paliwowych. Podobnie jak na poprzednich sesjach, na finiszu do kontrataku ruszyli kupujący i zaczęło się odrabianie strat. Ostatecznie udało się to tylko rynkowi spółek technologicznych. Indeks Dow Jones stracił na zamknięciu sesji 0,06 proc. Wskaźnik Nasdaq Composite zyskał natomiast 0,23 proc.

Tym razem na rynek nie dotarły żadne istotne dane makro. Inwestorzy są nerwowi, bo właśnie rozpoczął się sezon prezentacji wyników kwartalnych, co nie zachęca do otwierania pozycji.

Taniejąca ropa obniżyła swoją wycenę do poziomów nie notowanych od ponad 18 miesięcy. Nie pozostało to bez wpływu na notowania koncernu Exxon Mobil, jedynego przedstawiciela sektora paliwowego w gronie największych amerykańskich blue chipów. Cena akcji rynkowego giganta gwałtownie się wahała.

Jako pierwszy w średniej Dow Jones wyniki za ostatni kwartał podać miał po sesji producent aluminium Alcoa. Spadająca przez długi czas wycena tych walorów sugerowała, że rezultaty raczej nie zachwycą. Spółka już nie raz jednak potrafiła miło zaskoczyć.

Serca graczy zdobył za to Apple Computer. Producent popularnych odtwarzaczy muzycznych iPod oraz komputerów iMac zaprezentował nowy telefon. Nazwany zgodnie z przyjętą strategią, aparat iPhone kompatybilny jest m.in. z technologiami Bluetooth oraz Wi-Fi. Kurs akcji spółki silnie zwyżkował.

Bardzo silna przecena stała się udziałem walorów Sprint Nextel. Trzeci pod względem wielkości w Stanach Zjednoczonych operator komórkowy rozczarował słabszymi od prognozowanych przychodami w 2006 roku. Także szacunki na rok bieżący okazały się mało ambitne.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy