Taniejące chipy szkodzą wynikom STMicroelectronics

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 24-01-2006, 08:39

STMicroelectronics, drugi pod względem wielkości europejski producent półprzewodników prawdopodobnie poinformuje o kolejnym, trzecim z rzędu spadku kwartalnych zysków. Analitycy winą obarczają za to spadek cen mikroprocesorów. Oczekują, że spółka w ostatnim kwartale minionego roku odnotowała 13-proc. spadek wyniku netto do 162 mln USD.

STMicroelectronics, drugi pod względem wielkości europejski producent półprzewodników prawdopodobnie poinformuje o kolejnym, trzecim z rzędu spadku kwartalnych zysków. Analitycy winą obarczają za to spadek cen mikroprocesorów. Oczekują, że spółka w ostatnim kwartale minionego roku odnotowała 13-proc. spadek wyniku netto do 162 mln USD. Przychody ze sprzedaży mogą być wyższe o około 2 proc. i wynieść 2,38 mld USD.

W minionym roku ceny chipów używanych w pamięciach komputerowych typu flash spadły o kolejne 12 proc. po 72 proc. spadku w roku 2004. Broniąc wyników, spółka z Genewy zredukowała w ostatnim roku zatrudnienie o blisko 3 tys. etatów w Europie i przeniosła część produkcji do Azji (układy wykorzystywane w konsolach do gier i telefonach komórkowych).

Firma planuje opublikowanie raportu kwartalnego po zamknięciu wtorkowych notowań w Stanach Zjednoczonych.

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane