Taniejące surowce szkodzą nastrojom na giełdach, a firmy moto pogłębiają spadki

PAP
opublikowano: 25-04-2016, 10:28

Na zachodnich giełdach taniejące surowce skutecznie psują nastroje graczy rynkowych. Spadki pogłębiają koncerny motoryzacyjne na czele w Volkswagenem i Daimlerem, wskazują maklerzy.

Akcje Rio Tinto i BHP Billiton Ltd. tracą po ponad 2 proc., a cała branża wydobywcza radzi sobie w poniedziałek najgorzej spośród 19 grup przemysłowych ze Stoxx Europe 600.

BP spada wraz z firmami naftowymi, bo znów mocniej tanieje ropa naftowa.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z najwyższego poziomu od 5 miesięcy. Spadki notowań są konsekwencją zwiększania produkcji ropy przez eksporterów z Bliskiego Wschodu, a to oznacza, że nadwyżka ropy na globalnych rynkach paliw jeszcze się długo utrzyma.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,95 USD, po zniżce o 1,8 proc. Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 1,6 proc., i jest wyceniana po 44,41 USD za baryłkę.

W poniedziałek spadki kursów pogłębiają firmy motoryzacyjne: Volkswagen traci 2 proc., a Daimler spada o 1,5 proc. To w dalszym ciągu "pokłosie" manipulowania wskaźnikami pomiaru spalin.

Royal Philips NV na minusie o 4 proc. Firma planuje IPO w swoim biznesie lighting.

Tymczasem w tym tygodniu odbędą się posiedzenia dwóch ważnych banków centralnych: Fed i Banku Japonii. Analitycy oceniają, że dalszego łagodzenia polityki monetarnej można spodziewać się w czwartek w Japonii, a Fed prawdopodobnie nie zmieni nic w swojej polityce monetarnej w środę.

"Uczestnicy rynku czekają w tym tygodniu na nowe czynniki, które napędzą giełdy" - mówi Bernard Aw, strateg rynkowy w IG Asia Pte. w Singapurze.

"Będziemy mieć nowe dane makro i posiedzenia dwóch ważnych banków centralnych, więc na brak katalizatorów nie będziemy narzekać" - dodaje.

O 10.00 inwestorzy poznają wskaźnik Ifo z Niemiec. Analitycy spodziewają się, że

indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w kwietniu 107,1 pkt. wobec 106,7 pkt. w marcu.

Wall Street
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane