Tankowce zmieniają fracht z irańskiej na rosyjską ropę

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 22-07-2022, 10:17
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wiele z tankowców jakie do tej pory zajmowały się transportem irańskiej ropy, przechodzi na surowiec pochodzący z Rosji. Co gorsze, sporo jednostek stara się zakamuflować współpracę z Moskwą, informuje Bloomberg.

fot. Bloomberg

Firma analityczna Vortexa, na którą powołuje się agencja, podała, że 11 tankowców spośród „śledzonych” przez firmę, które wcześniej transportowały ropę z Iranu, od kwietnia zajmuje się wyłącznie przewożeniem rosyjskiego surowca. Chodzi jednak przede wszystkim o jednostki o nieco mniejszym tonażu, mogące przewozić transport do 730 tys. baryłek.

Vortexa podkreśliła, że pomimo międzynarodowych sankcji, dostawy ropy z Rosji wzrosły w pierwszej połowie lipca br. do średnio 250 tys. baryłek dziennie. W porównaniu z kwietniem to wzrost rzędu 80 tys. bpd.

Firma wskazuje przy tym na poważne zagrożenie jakim jest coraz powszechniejsze „maskowanie” transportów. Rośnie bowiem liczba tankowców wyłączających transpondery satelitarne i dokonujących przepompowania rosyjskiej ropy Ural na Atlantyku. Spośród 14 jednostek VLCC i aframaksów, które w ostatnich tygodniach przeprowadziły taką operację, pięć z nich wcześniej przewoziło irańską ropę naftową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane