Tańszą operację kupię

DI, PAP
opublikowano: 16-02-2012, 06:41

Brak pełnej informacji o usługach medycznych, ich cenach czy kolejkach do zabiegów spowodował, że powstają prywatne portale i specjalne wyszukiwarki, z myślą o tych, którzy poszukują alternatywy dla bezpłatnego leczenia, pisze "Rzeczpospolita".

Gazeta zapowiada uruchomienie w czwartek komercyjnego, ale bezpłatnego dla pacjentów serwisu www.cenazabiegu.pl. Jego współtwórczyni, Iwona Olszaniecka, powiedziała gazecie, że stworzono go, by dać chorym szansę porównania ile zapłacą za ten sam zabieg w różnych klinikach.

Na razie porównywane są głównie ceny w przychodniach i szpitalach niepublicznych. Co ciekawe nie wszystkie prywatne placówki chcą, by ceny ich usług porównywać. A to dlatego, że różnice w cenach zabiegów bywają ogromne - np. przy zabiegach okulistycznych sięgają nawet 800 zł, a ortopedycznych - kilku tysięcy złotych.

Fundacja Watch Health Care prowadzi z kolei portal www.korektorzdrowia.pl. Pacjenci mogą tu zgłaszać informacje jak długo czekali na zabieg. Są one weryfikowane i na ich podstawie powstaje ranking najbardziej uciążliwych kolejek w Polsce.

Jak podaje "Rz" kobieta chora na raka narządów rodnych musi czekać na zabieg, w ramach NFZ, półtora miesiąca. Albo zrobić go w tydzień, prywatnie, za prawie 3,5 tys. zł. Pacjent chory na cukrzycę i w wyniku jej powikłań tracący wzrok może czekać na zabieg okulistyczny trzy miesiące, albo trzy tygodnie: o ile zdecyduje się zapłacić średnio 6 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane