Tańsza ropa przyniosła popyt na akcje

(Paweł Kubisiak)
06-09-2005, 22:00

Po świątecznej przerwie, indeksy Wall Street rozpoczęły tydzień na plusie, zyskując ponad 1 proc. Podobne zwyżki stały się udziałem głównych giełd Starego Kontynentu, których wskaźniki zbliżyły się do poziomów nie notowanych od 40 miesięcy.

Po świątecznej przerwie, indeksy Wall Street rozpoczęły tydzień na plusie, zyskując ponad 1 proc. Podobne zwyżki stały się udziałem głównych giełd Starego Kontynentu, których wskaźniki zbliżyły się do poziomów nie notowanych od 40 miesięcy. 

Popyt na akcje to w głównej mierze zasługa stabilizacji sytuacji na rynku paliwowym. W Nowym Jorku baryłka ropy potaniała o 1,47 USD do poziomu 66,10 USD. W piątek Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA) i administracja USA  zapowiedziały uwolnienie rezerw paliwowych, by złagodzić skutki huraganu Katrina, który sparaliżował wydobycie w rejonie Zatoki Meksykańskiej.

Dobre nastroje wzmocniły najnowsze dane makro. Instytut Zarządzania Podażą podał we wtorek, że jego indeks obrazujący kondycję amerykańskiego sektora usług wzrósł w sierpniu do 65,0 pkt z 60,5 pkt w lipcu.  Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie do 59,5 pkt.

Koniunkturę wzmacniały nadzieje związane z zahamowaniem podwyżek stóp procentowych przez Fed po katastrofalnych skutkach huraganu Katrina oraz słaby dolar, który wspiera wyniki eksporterów.

Blisko 1,5 proc. wzrosły akcje Coca-Coli. Największy producent napojów otrzymał od analityków Bank of America rekomendację „kupuj” z uwagi na większy niż pierwotnie prognozowano wzrost wyników w tym roku. Z kolei eksperci Lehman Bros podnieśli rekomendację dla akcji Cisco Systems. Kurs spółki sieciowej wzrósł o ponad 2,5 proc.

W Europie popyt skupił się na sektorze użyteczności publicznej i na spółkach finansowych. W Madrycie kurs Endesy wzrósł o 7,6 proc. po informacji o ofercie przejęcia przez jej mniejszego rywala, spółki  Gas Natural.

Wśród banków wyróżnił się Deutsche Bank, który zyskał prawie 5 proc dzięki podniesieniu rekomendacji przez Merrill Lynch do "kupuj". W górę poszły też akcje brytyjskiego Lloyds TSB, dzięki pogłoskom o potencjalnym przejęciu, którym zainteresowany jest hiszpański BBVA.

W Paryżu o ponad 2 proc. Podrożały papiery towarzystwa ubezpieczeniowego Axa dzięki dobrym wynikom półrocznym i optymistycznym prognozom na cały rok.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Tańsza ropa przyniosła popyt na akcje