Tańsze odwołania w UZP

Albert Stawiszyński
31-03-2005, 00:00

O ponad 20 proc. spadną koszty postępowania przed zespołem arbitrów przy Urzędzie Zamówień Publicznych.

Dobra wiadomość dla uczestników przetargów. Wkrótce zmniejszy się wysokość wpisu od odwołania składanego do zespołu arbitrów działającego przy Urzędzie Zamówień Publicznych (UZP).

Kto składa

Odwołania mogą składać oferenci, którzy nie są zadowoleni z przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia, a ich protest nie został przez zamawiających uwzględniony. Obecnie, aby sprawa została przez arbitrów UZP rozpatrzona, strona musi wnieść na rachunek urzędu wpis w kwocie 6113 zł. Po zmianie ma to być 4674 zł.

Odpowiednie rozporządzenie ukazało się w piątkowym Dzienniku Ustaw. Wejdzie ono w życie po upływie 14 dni od chwili opublikowania, czyli 9 kwietnia.

Bez podatku mniej

Czym podyktowana jest ta zmiana?

— Środki pochodzące z wpisu służą wyłącznie pokryciu kosztów postępowania odwoławczego. Jeszcze do niedawna były one zaliczane do środków specjalnych. Od nich UZP musiał odprowadzać 40-proc. podatek. Obecnie nie ma już takiego obowiązku. Stąd zmniejszenie wysokości opłaty — wyjaśnia Anita Wichniak-Olczak z UZP.

Wichniak-Olczak tłumaczy, że celem zmiany jest umożliwienie szerszego dostępu oferentów do środków ochrony prawnej. W szczególności dotyczy to małych i średnich przedsiębiorców.

Według Hanny Kraszczyńskiej, kierownika działu zamówień publicznych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, kwota wpisu nadal będzie zbyt wysoka.

— Dla małych firm, które chcą dochodzić swoich racji przed zespołem arbitrów, uiszczenie ponad 4,5 tys. zł tytułem kosztów postępowania to znaczny wydatek. Dobrym pomysłem byłoby uzależnienie jej od wartości przetargu — podpowiada Hanna Kraszczyńska.

Oczywiście, w niektórych przypadkach jest możliwe obniżenie wysokości wpisu. Dzieje się tak, gdy koszty postępowania są niższe od wniesionej opłaty. Wówczas zespół arbitrów orzeka o zwrocie tej różnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Tańsze odwołania w UZP