Tąpnięcie na złotym po ataku Rosji na Ukrainę

Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 24-02-2022, 07:44

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźne podbicie awersji do ryzyka na rynkach wraz z eskalacją wydarzeń geopolitycznych na Ukrainie. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6434 PLN za euro, 4,1293 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4951 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5758 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,959% w przypadku obligacji 10-letnich.

W europejskich godzinach porannych (sesja Azjatycka) doszło do eskalacji konfliktu na Ukrainie. Zgodnie z oficjalnymi komunikatami Putin wydał rozkaz wejścia do Donbasu ale doniesienia sugerują ataki również w innych dużych ośrodkach kraju (m.in. ostrzały Kijowa, Charkowa a nawet Lwowa). Obserwujemy wyraźne podbicie awersji do ryzyka na aktywach regionu CEE. Złoty spadł do ok. 4,667 PLN za euro po czym odbija aktualnie do 4,61 PLN, wobec okolic 4,56 z wczoraj. Wyraźnie spadkowe otwarcie widoczne będzie najpewniej również na GPW. Czekamy na ruch zachodu (rygorystyczne sankcje i obostrzenia). Rubel notuje historyczne minima. Wstępne deklaracje Putina dotycząc demilitaryzacji Ukrainy, a nie przejmowania dalszych terytoriów, jednak w praktyce jest to najpewniej ponowny blef.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W trakcie dzisiejszej sesji dane makroekonomiczne nie będą miały żadnego znaczenia. Rynek wszedł w fazę paniki, której efekty będą widoczne na otwarciu w Europie. O ile zajęcia Doniecka i Ługańska traktowane było jako scenariusz bazowy tak teraz obserwujemy realizację scenariusza negatywnego, który nie został przez rynki w pełni wyceniony.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN próbuje stabilizować się nad 4,60 PLN po wybiciu do 4,67 PLN w trakcie sesji w Azji (mniejsza płynność). Dodatkowo wraz z podbiciem zmienności wzrasta prawdopodobieństwo próby stabilizacji ze strony NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane