Tarcza powinna wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii

opublikowano: 23-04-2020, 22:00

Epidemia koronawirusa, której efektem są m.in. problemy gospodarcze, wpływa również negatywnie na rynek energii w Polsce, w tym branżę odnawialnych źródeł energii (OZE).

Prawdą jest, że konsekwencje wynikające z tej nadzwyczajnej i niespodziewanej sytuacji dla branży OZE, w tym naszej firmy ALSEVA Innowacje, nie są aż tak drastyczne jak dla innych sektorów gospodarki i reprezentujących je przedsiębiorstw.

Obecnie obserwujemy spowolnienie w działaniach organów administracji publicznej, od których uzależnione jest tempo prac i proces pozyskiwania niezbędnej dokumentacji projektowej. Związane jest to m.in. z wejściem w życie tzw. ustawy o koronawirusie, która częściowo blokuje bieg terminów obowiązujących w Kodeksie postępowania administracyjnego, jak również z pracą zdalną. Bez niezbędnych decyzji i uzgodnień realizacja wielkopowierzchniowych instalacji fotowoltaicznych jest niemożliwa.

Oczywiście priorytetem państwa jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa i kryzysu gospodarczego, który on za sobą pociąga, jednak pandemia się skończy i warto się zastanowić nad losem branży odnawialnych źródeł energii, której znaczenie w roku 2019 zaczęło w końcu wzrastać za sprawą wzmocnienia świadomości nie tylko naszego państwa, ale i społeczeństwa.

W ramach tarczy antykryzysowej zostały wprowadzone działania pozwalające przedsiębiorcom OZE na wydłużenie o 12 miesięcy terminów związanychz oddaniem do użytku instalacji oraz sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego, FiT oraz FiP. Na wniosek naszej firmy ALSEVA Innowacje i kilkunastu innych Ministerstwo Klimatu postuluje dodatkowo, aby instalacje fotowoltaiczne o mocy do 1,0 MW zwolnić z obowiązku uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, co znacznie przyspieszy proces inwestycyjny.

Liczymy na to, że w kolejnej odsłonie tarczy antykryzysowej ten przepis wejdzie w życie. Warto dodać, że możliwość odliczenia darowizny od podatku dochodowego powinna zachęcić innych przedsiębiorców do aktywnego włączenia się w pomoc społeczną, do której wszyscy jesteśmy zobowiązani. Dzięki temu mamy szansę pokazać, że bliska jest nam nie tylko poprawa jakości środowiska, ale również pomoc innym w tej niecodziennej i trudnej sytuacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane