Targi Kielce idą jak burza

Miłosz Marczuk
opublikowano: 02-10-2009, 00:00

Ofertę w przetargu na budowę centrum kongresowego złoży Polimex-Mostostal, który już buduje jedną z hal.

2

Ofertę w przetargu na budowę centrum kongresowego złoży Polimex-Mostostal, który już buduje jedną z hal.

Polimex-Mostostal skończy budowę centralnej hali 15 lipca 2010 r.

— Ale już w grudniu ogłosimy kolejny przetarg na centrum kongresowe. Właśnie kończę specyfikację do konkursu — mówi Danuta Jamrozik-Szymkiewicz, dyrektor ds. inwestycyjnych Targów Kielce.

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury targów to największa inwestycja finansowana z unijnego programu dla Polski Wschodniej. Wartość całego projektu wynosi 162 mln netto (203 mln zł brutto), w tym dofinansowanie z funduszy unijnych 76 mln zł.

— Zaczynamy przyspieszać. Budowa hali "G", która będzie stanowić centralny obiekt targów, idzie w szybkim tempie i na pewno nie będzie tu opóźnień. Mamy pozwolenia na budowę pozostałych budynków. Liczymy więc na to, że całość inwestycji zakończymy w 2013, a nie jak planowaliśmy w 2014 r. — twierdzi dyrektor Jamrozik.

Polimex-Mostostal buduje też budynek recepcyjny "Brama", który został zaprojektowany w postaci szklanej łukowej fasady. Wartość kontraktu to 36 mln zł netto.

— Na pewno będziemy startować do kolejnych przetargów. Chcemy wybudować cały nowy kompleks targów. Będziemy szczęśliwi, jeśli wygramy — deklaruje Paweł Szymaniak z Polimeksu-Mostostalu.

Hala "G" i budynek "Brama" to I etap inwestycji.

W II etapie do zbudowania będzie centrum kongresowe z rozbudową istniejącego budynku administracyjnego: budowla o konstrukcji żelbetowej, w części stalowej, podpiwniczona z funkcją garażu i magazynów na kondygnacji podziemnej. Wysokość zróżnicowana — 4 kondygnacje oraz wieża widokowa z salą bankietową. Całość ma być ściśle powiązana funkcjonalnie i estetycznie z istniejącym budynkiem biurowym. Budynek ma być w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, w tym z dysfunkcją ruchu oraz dysfunkcją słuchu i wzroku. Przetarg na centrum zostanie uruchomiony w grudniu.

III etap inwestycji zacznie się zapewne w 2011 r. Ogłoszony będzie przetarg na budowę hali "M" o konstrukcji żelbetowej. W budynku zlokalizowany będzie garaż otwarty z 364 miejscami postojowymi, a na poziomie 0 pomieszczenia przeznaczone na usługi gastronomiczne, punkt pocztowy, biura spedytorów, pomieszczenia techniczne, węzły sanitarne i inne.

Na zakończenie rozpisany będzie przetarg na zagospodarowanie terenu, które obejmie m.in. budowę dróg, placów i parkingów wewnętrznych oraz sieci wodno-kanalizacyjnej z przyłączami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane