Taśma z Ka ruszyła

PJ
opublikowano: 26-09-2008, 00:00

W Tychach rozpoczęła się wczoraj seryjna produkcja najmniejszego Forda. Koncern wydał na projekt 700 mln zł.

W Tychach rozpoczęła się wczoraj seryjna produkcja najmniejszego Forda. Koncern wydał na projekt 700 mln zł.

W fabryce Fiat Auto Poland w Tychach będzie powstawało 120 tys. fordów ka rocznie. Do końca 2008 r. z jej taśm ma zjechać około 20 tys. sztuk. Amerykanie twierdzą, że dzięki rozpoczęciu seryjnej produkcji Ka w fabryce w Tychach powstało 1000 miejsc pracy, nie licząc etatów u lokalnych dostawców, którzy będą dostarczać m.in. siedzenia, elementy zawieszenia, szyby i systemy bezpieczeństwa.

— Ford zainwestował w projekt uruchomienia produkcji 210 mln EUR (693 mln zł) — poinformował Wolfgang Schneider, wiceprezes Ford of Europe.

Nowy Ka zastąpi przestarzałą wersję, której premiera odbyła się w 1996 r. Jest owocem współpracy podjętej trzy lata temu przez Fiata i Forda. Oparty jest na podzespołach Fiata 500, który również powstaje w fabryce w Tychach. Oba pojazdy różnią się jednak całkowicie wyglądem i parametrami eksploatacyjnymi.

Premierę rynkową Ka w Europie zaplanowano na początek przyszłego roku. Nowego Forda będzie można obejrzeć podczas rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu paryskiego Salonu Samochodowego.

Koncern wyprodukował ponad 1,4 mln sztuk poprzedniego modelu, z czego jedną trzecią kupili Anglicy. A w Polsce? U nas stary Ka nigdy nie sprzedawał się rewelacyjnie. Od 1997 r. Amerykanie znaleźli klientów zaledwie na 6,8 tys. sztuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu