Taśma z Ka ruszyła

PJ
opublikowano: 26-09-2008, 00:00

W Tychach rozpoczęła się wczoraj seryjna produkcja najmniejszego Forda. Koncern wydał na projekt 700 mln zł.

W Tychach rozpoczęła się wczoraj seryjna produkcja najmniejszego Forda. Koncern wydał na projekt 700 mln zł.

W fabryce Fiat Auto Poland w Tychach będzie powstawało 120 tys. fordów ka rocznie. Do końca 2008 r. z jej taśm ma zjechać około 20 tys. sztuk. Amerykanie twierdzą, że dzięki rozpoczęciu seryjnej produkcji Ka w fabryce w Tychach powstało 1000 miejsc pracy, nie licząc etatów u lokalnych dostawców, którzy będą dostarczać m.in. siedzenia, elementy zawieszenia, szyby i systemy bezpieczeństwa.

— Ford zainwestował w projekt uruchomienia produkcji 210 mln EUR (693 mln zł) — poinformował Wolfgang Schneider, wiceprezes Ford of Europe.

Nowy Ka zastąpi przestarzałą wersję, której premiera odbyła się w 1996 r. Jest owocem współpracy podjętej trzy lata temu przez Fiata i Forda. Oparty jest na podzespołach Fiata 500, który również powstaje w fabryce w Tychach. Oba pojazdy różnią się jednak całkowicie wyglądem i parametrami eksploatacyjnymi.

Premierę rynkową Ka w Europie zaplanowano na początek przyszłego roku. Nowego Forda będzie można obejrzeć podczas rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu paryskiego Salonu Samochodowego.

Koncern wyprodukował ponad 1,4 mln sztuk poprzedniego modelu, z czego jedną trzecią kupili Anglicy. A w Polsce? U nas stary Ka nigdy nie sprzedawał się rewelacyjnie. Od 1997 r. Amerykanie znaleźli klientów zaledwie na 6,8 tys. sztuk.

20

tys. Mniej więcej tyle sztuk nowego Forda Ka ma wyjechać jeszcze w tym roku z tyskiej fabryki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu