Taśmy Daniela Obajtka nie rozpalają emocji

  • PAP
opublikowano: 11-03-2021, 07:20

Aż jedna trzecia badanych twierdzi, że nie interesuje ich sprawa prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Wśród pozostałych wysoki odsetek domaga się jego dymisji - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

Gazeta publikuje wyniki przeprowadzonego dla niej przez IBRiS sondażu, w którym ankietowanych zapytano o sprawę Obajtka opisywaną przez "Gazetę Wyborczą".

"O prezesie PKN Orlen Danielu Obajtku stało się głośno pod koniec lutego. +Gazeta Wyborcza+ opublikowała zapis jego rozmów telefonicznych z 2009 roku, gdy był wójtem Pcimia. Zdaniem dziennika z nagrań wynika, że Obajtek z tylnego siedzenia kierował firmą TT Plast, zajmującą się produkcją rur z tworzyw sztucznych. Jednym z celów miało być zaszkodzenie konkurencyjnej firmie, prowadzonej przez wuja Obajtka" - streszcza "Rz".

Materiał ten, jak zauważa, "nie rozpalił opinii publicznej". "Na pytanie o ocenę sprawy Obajtka, aż 30,9 proc. odpowiedziało: +ta sprawa mnie nie interesuje+" - pisze "Rz".

Daniel Obajtek, fot. Marek Wiśniewski
Daniel Obajtek, fot. Marek Wiśniewski

Spośród tych natomiast, które zainteresowały się sprawą prezesa PKN Orlen, "więcej jest tych, którzy oceniają ją negatywnie". "26,8 proc. odpowiedziało, że +prezes Orlenu powinien natychmiast stracić swoje stanowisko+, a 14,3 proc. twierdzi, że +zarzutom wobec Daniela Obajtka raz jeszcze powinna przyjrzeć się prokuratura+" - czytamy.

Z kolei 20,9 proc. stwierdziło, że "prezes Orlenu jest dobrym menadżerem i sprawy z przeszłości nie mają wpływu na jego obecną działalność", 5,9 proc. - że "to sprawa sprzed 12 lat bez znaczenia dla obecnej sytuacji", a 1,2 proc. - że "ujawnienie taśm to element wewnętrznych walk w obozie Zjednoczonej Prawicy".

Jak podaje dziennik, sondaż przeprowadzono 5-6 marca br. na 1100-osobowej grupie respondentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane