Tata szuka taniej pożyczki

RB
opublikowano: 22-01-2008, 00:00

Na kupno Jaguara i Land Rovera indyjski koncern wyłoży pieniądze z własnej kieszeni. Na ich rozwój szuka kredytu.

Na kupno Jaguara i Land Rovera indyjski koncern wyłoży pieniądze z własnej kieszeni. Na ich rozwój szuka kredytu.

Przesądzona jest już sprzedaż Jaguara i Land Rovera, dwóch kultowych brytyjskich marek luksusowych, należących do Forda. Mają trafić w ręce indyjskiej firmy Tata. Koncerny dopinają szczegóły. Sfinalizowanie przejęcia wartego 2 mld USD to kwestia dni lub tygodni. Tata wyłoży pieniądze z własnej kieszeni, co mocno uszczupli jej budżet, a przecież to niejedyny wydatek. W ramach umowy Ford będzie dostarczał przez kilka lat technologie oraz części, a to pociągnie za sobą kolejne koszty.

Naprzeciw Tacie wyszły: Calyon Bank z Francji, Standard Chartered Bank z Wielkiej Brytanii i ABN Amro z Holandii, a także dwa banki indyjskie: ICICI i SBI. Każdy z nich ma nadzieję pożyczyć mu pieniądze.

— Ostateczne warunki pożyczek zostaną wkrótce podane — mówią źródła zbliżone do banków.

Dotychczas Tata pożyczało pieniądze także na sam zakup przejmowanych firm zagranicznych. Tym razem jest inaczej. Indyjscy analitycy bankowi uważają, że są dwa powody takiej decyzji: koszt zakupu Jaguara i Land Rovera nie jest wygórowany (dla porównania: Ford musiał za te marki zapłacić 5,2 mld USD). Drugim powodem jest kryzys na rynku finansowym, który sprawił, że warunki tak dużego kredytu są dla Taty nieopłacalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane