Tauron chce w 15 miesięcy zintegrować GZE ze swoimi strukturami

PAP
opublikowano: 20-12-2011, 13:13

Grupa Tauron, która kosztem ponad 4,6 mld zł przejęła od Vattenfalla Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny (GZE) zamierza w ciągu maksymalnie 15 miesięcy w pełni zintegrować przejęte aktywa z własnymi strukturami – wynika z informacji grupy.

Jak poinformował we wtorek jej prezes, Dariusz Lubera, poszczególne części przejętych aktywów będą włączone do linii biznesowych grupy Tauron, jakimi są m.in. dystrybucja, sprzedaż, obsługa klienta oraz spółka Tauron Ekoenergia, wyspecjalizowana w energii odnawialnej. Tym samym docelowo GZE i związane z nim spółki przestaną istnieć jako samodzielne podmioty, a ich aktywność przejmą odpowiednie spółki grupy Tauron.

Proces zmiany marki potrwa najdalej pół roku. Przez ten czas na Śląsku widoczne będzie jeszcze logo Vattenfalla. Prezes zapewnił, że za wyjątkiem zmian wizualnych, dotychczasowi klienci GZE nie odczują żadnych zmian i nie będą narażeni na żadne dodatkowe formalności i niedogodności. GZE dostarcza prąd do ponad 1,1 mln klientów; po jego przejęciu cała grupa Tauron obsługuje 5,1 mln użytkowników.

Tauron oczekuje, że przejęcie GZE przyniesie efekty synergii m.in. w obszarach dystrybucji i sprzedaży. Korzyści finansowe spodziewane są zarówno po stronie przychodów, jak i kosztów. Dodatkowo grupa liczy na finansowe korzyści w dziedzinie inwestycji. Spodziewa się m.in. wzrostu marży brutto, a także zwiększonej lojalności klientów.

Korzyści przychodowe planowane są głównie w obszarze sprzedaży. W zakresie kosztów, korzyści mają dotyczyć głównie kosztów handlu energią i marketingu, a także ekonomii skali w sferze zakupów. Wielkość tych synergii szacowana jest w latach 2012-2016 na 150 mln zł.

Do tego dochodzą tzw. korzyści referencyjne, jakie może przynieść przejęcie GZE. Ich wartość została oszacowana przez doradcę w procesie badania spółki (due diligence) na ok. 254 mln zł do 2016 roku.

Innych korzyści – niezwiązanych z przejęciem GZE – Tauron spodziewa się dzięki uzyskaniu statusu kapitałowej grupy podatkowej. Uprości to rozliczenia, bo znikną ceny transferowe w relacjach między spółkami z grupy; będzie ona rozliczać się z fiskusem jako całość.

Lubera ocenił, że możliwość zakupu części polskich aktywów Vattenfalla była „okazją akwizycyjną”, którą Tauron dobrze wykorzystał. Jak mówił, strategia grupy nie przewiduje rozwoju przez akwizycje, koncentrując się na odtwarzaniu i budowie nowych mocy wytwórczych. Grupa zamierza jednak wykorzystywać podobne „okazje akwizycyjne”, jeżeli pojawią się na rynku.

Całkowita wartość transakcji z Vattenfallem wyniosła 4,62 mld zł. Tauron zapłacił Vattenfallowi 3,62 mld zł, a pozostała kwota (ok. 1 mld zł) to wartość długu Vattenfalla wobec spółek grupy GZE, który w wyniku transakcji zostaje przejęty przez Tauron.

Wiceprezes grupy ds. ekonomiczno-finansowych, Krzysztof Zawadzki, ocenił, że struktura finansowa transakcji (sfinansowano ją głównie z obligacji objętych przez konsorcjum banków) jest korzystna i bezpieczna. „Wykorzystujemy w relatywnie niewielkim stopniu środki własne, przy jednoczesnym posłużeniu się finansowaniem pozyskanym z bardzo elastycznego instrumentu, jakim są obligacje. Zachowujemy bezpieczny poziom zadłużenia” – ocenił wiceprezes.

Wiceprezes grupy Dariusz Stolarczyk, zadeklarował, że w zakresie obsługi klienta Tauron będzie chciał zastosować najlepsze rozwiązania – także te, wprowadzone przez Vattenfalla. Chodzi m.in. o telefoniczną i internetową obsługę klienta, jednak z zachowaniem również biur obsługi. Grupa chce wprowadzić jednolite, wysokie standardy w tym zakresie.

Oprócz GZE Tauron przejął pośrednią kontrolę nad sześcioma polskimi spółkami zależnymi: Vattenfall Distribution, Vattenfall Generation, Vattenfall Sales, Vattenfall Network Services, Vattenfall Wolin-North oraz Vattenfall Business Services. Po przejęciu GZE oraz tych firm grupa Tauron stała się holdingiem o łącznych przychodach 18,6 mld zł i EBITDA na poziomie 3,2 mld zł (na bazie wyników z 2010 r.). Grupa obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju; zatrudnia ok. 30 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane