Tauron ma porozumienie z PIR ws. finansowania bloku w Elektrowni Łagisza

ISBnews
opublikowano: 20-03-2014, 10:55

Tauron Polska Energia oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podpisały porozumienie w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie, podał Tauron. Wartość przedsięwzięcia przekroczy 1,5 mld zł, a udział PIR osiągnie maksymalny dopuszczalny poziom, czyli 750 mln zł. Blok rozpocznie pracę pod koniec 2018 r.

"Tauron dywersyfikuje swój portfel wytwórczy. Finansowanie projektów pozyskujemy z kilku źródeł, to m.in. środki własne, kredyty, emisje obligacji. Mamy nadzieję, że ważnym partnerem dla nas będzie również PIR" - powiedział prezes Taurona Dariusz Lubera, cytowany w komunikacie.

Harmonogram projektu przewiduje rozpoczęcie procedury wyboru głównego wykonawcy w II kw. 2014 r., szczegółowe badanie projektu przez PIR przewidziano na II/III kwartał 2014 r., a podpisanie warunkowej umowy inwestycyjnej Tauron - PIR na IV kw. br.

Tauron liczy na uzyskanie pozwolenia na budowę w I kw. 2015, w II kw. przyszłego roku chce analizować złożone oferty i w III kw. wybrać najkorzystniejszą z nich. Podpisanie kontraktu na budowę bloku planowane jest na IV kw. 2015 r., a przekazanie do eksploatacji - na III/IV kw. 2018 r., podano w materiale.

"Strategia zakładająca odbudowę mocy elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła w Elektrowni Łagisza uzasadniona jest m.in. istniejącym i perspektywicznym dużym, na poziomie około 250 MWt, rynkiem ciepła należącym do naszej spółki Tauron Ciepło. Wysokosprawna elektrociepłownia zastąpi pracujące w Elektrowni Łagisza 120-MW bloki węglowe, których eksploatacja przewidziana jest do końca 2017 r." - dodał prezes Taurona.

Podkreślił, że jednostka spełniać będzie wszystkie normy środowiskowe, redukując w ten sposób poziom emisji do atmosfery dwutlenku węgla, tlenków siarki, pyłów i tlenku azotu.

"Wspólna inwestycja z Tauronem to dowód na to, że Polskie Inwestycje Rozwojowe osiągnęły pełną zdolność realizowania zadań, do których Fundusz został powołany. Skala inwestycji, jej znaczenie dla rozwoju regionu, poprawy efektywności i bezpieczeństwa energetycznego polskiej gospodarki, a także pozytywny wpływ na środowisko, idealnie wpisują się w naszą misję. Jednocześnie udział PIR-u w projekcie to gwarancja rentowności całej inwestycji" - powiedział prezes PIR Mariusz Grendowicz.

Podkreślił, że obok wspólnej z Grupą Lotos inwestycji na złożu B-8 oraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie, projekt Łagisza to już trzecia inwestycja PIR prowadząca do realizacji strategicznego celu, jakim jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Już dziś Elektrownia Łagisza jest jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło dla Będzina i Dąbrowy Górniczej, a w przyszłości, po roku 2017, również Sosnowca. Nowa jednostka zapewni ciepło systemowe dla 700 tys. mieszkańców aglomeracji, podał Tauron.

W szczycie prac przy budowie nowego bloku w elektrowni Łagisza zatrudnionych będzie około 500 osób.

Na inwestycję składa się budowa bloku energetyczny klasy 413 MWe z kompletną infrastrukturą oraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi i przyłączeniami. Nowa jednostka będzie działała w oparciu o jedną turbinę parową, turbinę gazową oraz kocioł odzysknicowy. Blok będzie wysokosprawną jednostką systemową (co najmniej 58% sprawności netto) odpowiedzialną za generację energii elektrycznej i ciepła. Ponadto wyposażony zostanie w człon ciepłowniczy o mocy 250 MWt, pełniący rolę źródła ciepła dla klientów korzystających z zasobów Elektrowni Łagisza oraz źródła wody i pary technologicznej na potrzeby pracującego w elektrowni bloku węglowego o mocy 460 MWe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane