Tauron o dywidendzie

P AP
opublikowano: 18-03-2014, 15:36

Zarząd Tauronu podejmie decyzję w sprawie dywidendy w drugiej połowie kwietnia, kierując się planowanym poziomem nakładów inwestycyjnych oraz decyzją w zakresie Elektrowni Jaworzno - poinformował na konferencji prezes spółki Dariusz Lubera. Dodał, że na pewno będzie wniosek o wypłatę dywidendy.

"Decyzja w sprawie dywidendy zostanie podjęta po połowie kwietnia. Będzie ona uzależniona od nakładów inwestycyjnych i decyzji co do Jaworzna" - powiedział Lubera.

Dodał, że spółka nie przewiduje w żadnym roku sytuacji, że będzie "zero dywidendowa".

"Na pewno będzie wniosek o dywidendę" - powiedział prezes.

"Marzy mi się, by Tauron był wysokodywidendowy, ale dopiero po realizacji programu inwestycyjnego. Wtedy mogę sobie wyobrazić dywidendę na poziomie 60 proc." - dodał.

Konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa przedłużyło do 30 kwietnia 2014 r. ważność oferty na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III. Prezes Lubera poinformował w lutym, że przedłużony termin obowiązywania oferty na budowę bloku w Jaworznie jest ostateczny, a spółka zbliża się do zawarcia umowy ze zwycięskim konsorcjum.

Tauron szacuje, że nakłady inwestycyjne w 2014 roku nie przekroczą 4 mld zł, i nie będą niższe niż 3,78 mld zł.

Tauron nie wyklucza, że jeszcze w pierwszym półroczu 2014 roku wyjdzie na rynek z emisją obligacji, jeśli podpisze kontrakt na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno - poinformował Krzysztof Zawadzki, wiceprezes spółki.

"Mamy zapewnione finansowanie na ten rok i w dużej mierze na rok przyszły, musimy mieć jednak bufor bezpieczeństwa, więc jeśli podpiszemy kontrakt na budowę Jaworzna to wyjdziemy na rynek z emisją obligacji" - powiedział Zawadzki.

Poinformował, że o terminach ewentualnej emisji będzie można mówić, gdy wyjaśni się już kwestia inwestycji w Jaworznie. Dodał, że możliwe jest wyjście na rynek jeszcze w pierwszym półroczu.

Zawadzki przypomniał, że wcześniej spółka zakładała emisję o wartości 1,5 mld zł.

"Jeśli będzie Jaworzno, jeśli będzie dobra cena i tenor, to nie wykluczamy, że ta kwota emisji może być wyższa niż 1,5 mld zł" - powiedział Zawadzki.

Prezes Tauronu Dariusz Lubera powtórzył, że rozstrzygnięcie kwestii inwestycji w Jaworznie oczekiwane jest w najbliższych tygodniach.

"Jestem przekonany, że najpóźniej do końca kwietnia dojdzie do rozstrzygnięcia i mam nadzieję, że dojdzie do podpisania kontraktu. Rozmowy nabrały tempa, prawdopodobieństwo podpisania umowy jest wyższe niż kiedykolwiek wcześniej" - powiedział Lubera.

Prezes poinformował, że spółka prowadzi mocno zaawansowane rozmowy z PIR w sprawie zaangażowania w projekt budowy bloku parowo-gazowego w Łagiszy.

"Bardzo niedługo poinformujemy, czy będziemy realizować tę inwestycję z PIR czy sami" - powiedział Lubera.

Dodał, że jeśli uda się porozumieć w kwestii finansowania tej inwestycji, to spółka pomyśli o innych projektach, które mogłaby zgłosić do PIR.

Blok w Łagiszy miałby mieć 413 MWe i 266 MWt.

Zadłużenie netto grupy wyniosło na koniec 2013 roku ok. 5,23 mld zł, co oznacza wzrost o 15 proc. rdr. Wskaźnik dług netto/EBITDA wzrósł do 1,43 z 1,18 w roku 2012.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: P AP

Polecane