Tauron rywalizuje z wiatrakami

GRA
opublikowano: 11-05-2012, 00:00

Tauron wyprodukował mniej prądu, bo część rynku zabrały wiatraki i import. Ale wyniki i tak wypadły bardzo dobrze.

Energetyczna spółka zrobiła rynkowi pozytywną niespodziankę i pokazała wyniki lepsze od oczekiwań. Kurs zareagował wzrostem — zakończył sesję zwyżką o 1,8 proc.

— Wyniki oceniamy pozytywnie. Warto też zwrócić uwagę, że choć spółka zawiązała dodatkowe rezerwy, których my nie zakładaliśmy w modelu, to wykonanie naszej prognozy zysku EBITDA sięga po pierwszym kwartale 27 proc. — podkreśla Kamil Kliszcz, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

Przychody wzrosły o 16 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem, do 6,5 mld zł. Zysk EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) zwiększył się o 13 proc., do 975 mln zł, a zysk netto poprawił się o 1 proc., do 387 mln zł. Warto zwrócić uwagę na widoczny spadek produkcji energii elektrycznej. Wolumen spadł w pierwszym kwartale o prawie 16 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

— Po pierwsze — rośnie rynkowy udział energii wiatrowej, a po drugie — ceny energii są na tyle wysokie, że opłacalny jest import — wyjaśnia Krzysztof Zawadzki, wiceprezes Tauronu.

W skali roku Tauron zamierza jednak nadrobić ten spadek. Prognozy DI BRE zakładają, że spółka wypracuje w tym roku ponad 25 mld zł przychodów, 3,6 mld zł zysku EBITDA i 1,3 mld zł zysku netto. Zwiększa się jednocześnie zadłużenie Tauronu — w relacji do zysku EBITDA daje już wskaźnik 1,5. — Nie zamierzamy przekroczyć progu 2,5 — zapewnia Krzysztof Zawadzki.

Potężny program inwestycyjny Tauronu zakłada, naturalnie, sięganie po kolejny dług.

— Ruszają właśnie rozmowy z bankami na temat emisji obligacji — sygnalizuje Krzysztof Zawadzki.

Obligacje pozwolą sfinansować m.in. budowę bloku węglowego o mocy 910 MW w Jaworznie. Wartość projektu można szacować na ok. 6 mld zł (na tyle opiewały oferty złożone niedawno w przetargu na budowę podobnego bloku w Kozienicach). Do tego dochodzi jeszcze budowa bloku parowo-gazowego na 400MW, za 1,6 mld zł, a także liczne modernizacje, m.in. w Łaziskach. A do tego dojdą projekty w segmencie łupkowym. Tauron należy do grupy pięciu firm, które negocjują z PGNiG formułę współpracy przy uruchomieniu wydobycia i produkcji gazu z łupków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy