Tauron uratował Brzeszcze

Barbara Warpechowska
01-12-2016, 22:00

Zakończono integrację ZG Brzeszcze z Tauronem Wydobyciem.

Tauron Wydobycie tworzą teraz trzy kopalnie: Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie, Zakład Górniczy Janina w Libiążu i Zakład Górniczy Brzeszcze w Brzeszczach.

INTEGRACJA:
Zobacz więcej

INTEGRACJA:

Chodziło o uporządkowanie struktury Grupy Tauron przez zbudowanie przejrzystego, jednolitego modelu funkcjonowania obszaru wydobycie — mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu Polskiej Energi. ARC

— Chodziło o uporządkowanie struktury Grupy Tauron przez zbudowanie przejrzystego, jednolitego modelu funkcjonowania obszaru wydobycie, by zagwarantować stabilne dostawy konkurencyjnego kosztowo i odpowiedniego pod względem jakości paliwa dla Grupy i rozwijać jej ofertę produktową — mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu Polskiej Energi.

Dzięki integracji prawie 70 proc. węgla dla jednostek wytwórczych pochodzi z własnych źródeł. Rok wcześniej było to około 40 proc. To był jeden z powodów, dla którego Grupa przejęła zadłużone Brzeszcze, chociaż wcześniejszy zarząd Tauronu nie kwapił się do przejęcia kopalni na warunkach dyktowanych przez związkowców. W obronie kopalni protestowali górnicy i ich rodziny — przede wszystkim mieszkańcy gminy. A to nie byle jaka gmina. To tutaj jako burmistrz rządziła obecna premier Beata Szydło.

A zmieniony zarząd Tauronu już się nie opierał. Tauron zapłacił za przejmowane aktywa 1 zł. Początki były trudne. Przejmując Brzeszcze, Turon musiał zwrócić udzieloną wcześniej kopalni przez budżet państwa pomoc publiczną i sprawnie przeprowadzić konieczny program inwestycyjny. Analizy wskazywały, że inwestycje pozwolą na zwiększeniewydobycia do 1,8 mln ton rocznie, co powinno doprowadzić zakład do rentowności.

W kwietniu oddano do użytku pierwszą ścianę wydobywczą. Produkcja węgla handlowego w ciągu trzech kwartałów wyniosła 4,2 mln ton i była wyższa o ponad 20 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. To głównie efekt uruchomienia produkcji w ZG Brzeszcze (w tym wydobycia ze ściany 193 w pokładzie 510).

Sprzedaż węgla w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. wyniosła 4,1 mln ton, co w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. oznacza wzrost o około 12 proc. i wynika przede wszystkim z ujęcia w 2016 r. sprzedaży z Brzeszcz. W trzecim kwartale kopalnie Grupy wypracowały dodatni wynik EBITDA: 33 mln zł. Było to możliwe dzięki dużemu wydobyciu i sprzedaży, utrzymywaniu dyscypliny kosztowej i działaniom poprawiającym efektywność.

Najważniejszymi inwestycjami w Tauronie Wydobyciu są: budowa poziomu 800 m w ZG Janina, budowa szybu Grzegorz w ZG Sobieski i program w ZG Brzeszcze oraz projekty służące uruchomieniu ścian gwarantujących ciągłą i bezawaryjną pracę zakładów i koncentrację wydobycia. Według planów poziom 800 powinien być gotowy w 2020 r., a szyb Grzegorz w 2023 r. Łączny ich budżet wynosi ponad 1 mld zł. — Realizowany program poprawy efektywności powinien doprowadzić do osiągnięcia w latach 2016-18 ponad 250 mln zł oszczędności — informuje Zdzisław Filip, prezes Tauronu Wydobycia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Tauron uratował Brzeszcze