Tauron złożył ofertę na część aktywów KWK Brzeszcze

KZ
opublikowano: 10-09-2015, 14:55

Formalnie ofertę złożyła spółka RSG, w której docelowo Tauron ma mieć 40 proc. udziałów. 40 proc. ma należeć do ZEW Nidzica, a 20 proc. do Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Dariusz Lubera, prezes Tauronu
Fot : Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

Nie podano warunków oferty, ale nawiązano do do raportu z 4 sierpnia, w którym Tauron informował, że warunki brzegowe transakcji to:

- z uwagi na ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej oferta zostanie złożona tylko i wyłącznie w przypadku sprzedaży Aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego, 

- oferta będzie opiewać na "symboliczną złotówkę",

- z uwagi na konieczność ujęcia przez Spółkę transakcji nabycia Aktywów pozabilansowo, oferta zakupu Aktywów zostanie złożona przez Spółkę Celową (SPV), do której przystąpią Partnerzy, w tym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego,

- oferta będzie złożona pod warunkiem podpisania, przed jej złożeniem, przez Partnerów Porozumienia w sprawie ustalenia podstawowych warunków brzegowych wspólnej inwestycji, a następnie, przed dniem zawarcia przez SPV ostatecznej umowy nabycia Aktywów, podpisania umowy łączącej wspólników SPV regulującej w szczególności kwestie wzajemnych zobowiązań wspólników,

- z uwagi na występujące ryzyko biznesowe funkcjonowania Aktywów i konieczność zapewnienia opłacalności tej inwestycji, SRK powinna zrealizować przed dniem zawarcia przez SPV ostatecznej umowy nabycia program restrukturyzacji aktywów obejmujący w szczególności:

a) obniżenie poziomu zatrudnienia stałego do 828 etatów,

b) zatrudnienie do 715 osób w formie outsourcingu,

c) zmianę obecnego systemu wynagrodzeń na motywacyjny (ok. 5 tys. zł części stałej wynagrodzenia plus część zmienna zależna od osiąganych wyników finansowych),

d) poniesienie wcześniej zaplanowanych - w związku z wydzieleniem aktywów - niezbędnych wydatków na system wentylacyjny. 

"Podstawą złożenia oferty nabycia Aktywów są opinie i ekspertyzy doradców Spółki określające powyższe podstawowe założenia opłacalności projektu, jak również określające poziom nakładów inwestycyjnych na lata 2016-2018 w wysokości 253 mln zł oraz zakładające docelowy roczny poziom wydobycia wynoszący ok. 1,5 mln ton od 2017 roku"- podano wówczas w komunikacie, dodając, że "jedynie spełnienie powyższych warunków może zagwarantować opłacalność projektu".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane