Tchórzewski: energię jądrową musimy mieć

PAP
opublikowano: 14-09-2017, 21:04
aktualizacja: 14-09-2017, 21:05

Energię jądrową w Polsce musimy mieć – zadeklarował w czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Wskazał, że wynika to z wymogów polityki klimatycznej.

Krzysztof Tchórzewski
Zobacz więcej

Krzysztof Tchórzewski fot. Marek Wiśniewski

"Energię jądrową w Polsce musimy mieć" - podkreślił minister w "Gościu Wiadomości" w TVP Info. "Polacy zaczynają więcej zużywać energii z węgla (...) w roku 2030 to zużycie będzie wynosiło ponad 20 proc. więcej. I czymś to musimy wypełnić. Ale już nie energetyką węglową, ze względów klimatycznych. Musi więc to być (inna-PAP) energetyka, a najlepiej, żeby była to energetyka jądrowa, bo ona jest zero emisyjna. I zmniejszy nam średnią emisję. To jest cel narodowy" - podkreślił Tchórzewski.

Minister, pytany, czy na jesieni Polacy powinni się spodziewać podwyżek cen prądu, odpowiedział: "Wzrost cen węgla jest naturalnym ruchem na całym świecie. U nas jest kontraktowany na rok-dwa. Nasza energetyka płaci na węgiel ok. miliarda złotych mniej rocznie niż ceny na świecie. I mimo, że węgiel zdrożał, z tego powodu energia elektryczna w najbliższym czasie, tj. w przyszłym roku, nie zdrożeje".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Tchórzewski: energię jądrową musimy mieć