Tchórzewski: jest miejsce dla atomu w Polsce

  • PAP
opublikowano: 20-11-2018, 10:53

Biorąc pod uwagę perspektywy rozwojowe Polski, w realiach UE atom wydaje się najtańszym bezemisyjnym źródłem energii - ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, ME uważa, że atom powinien się znaleźć w przyszłym miksie energetycznym Polski.

Zobacz więcej

Krzysztof Tchórzewski

Tomasz Adamowicz / FORUM

Otwierając we wtorek w Warszawie konferencję największej organizacji branży jądrowej - World Nuclear Association - minister Tchórzewski podkreślał, że w perspektywie 2040 r. - patrząc na możliwy wzrost zużycia energii związany z podnoszeniem poziomu życia i ogólnym rozwojem gospodarczym - w Polsce jest miejsce nawet na 10 GW mocy jądrowych.

„Stanowisko ministerstwa jest takie, że energetyka jądrowa powinna w przyszłym miksie (strukturze wytwarzania - PAP) się znaleźć” - mówił Tchórzewski, dodając, że kierownictwo ME „wewnętrznie podjęło decyzję że w ramach polityki energetycznej i planu dla energii i klimatu chcemy w miksie widzieć energię jądrową”. Zaznaczył, że jako minister energii o to „ostro walczy w ramach polityki”.

Minister podkreślał, że rzeczywiście sama budowa elektrowni jądrowych jest bardzo droga, ale biorąc pod uwagę długi czas ich eksploatacji, koszty paliwa i koszty emisji CO2, to „ta energia, powstała w efekcie wydania dużych pieniędzy, jest najtańsza”.

Jak dodał, bezemisyjne źródła energii, jak atom są niezbędne, aby osiągnąć w Polsce „satysfakcjonującą” obniżkę emisji. Według niego, Polska będzie rozwijała OZE, ale dopóki „nie mamy pewności działania magazynów energii”, kraj potrzebuje innych pewnych źródeł.

Minister energii oświadczył też, że szeroki rozwój energetyki wiatrowej w Polsce „jest niemożliwy ze względów społecznych”. Jak mówił, w przeszłości był on dynamiczny, ale w związku z „dużą rentownością” powodował „nieliczenie się z opinią społeczną”. Ruchy antywiatrakowe skupiły 100 tys. ludzi i miały wpływ na polityków, „PiS w kampanii musiał się z tym liczyć i stąd inny kierunek rozwoju” - tłumaczył. „Atom gwarantuje nam osiągnięcie satysfakcjonującego celu emisyjnego” - podkreślił Tchórzewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu