Tchórzewski: na budowę 3 bloków jądrowych trzeba ok. 75 mld zł

opublikowano: 06-09-2017, 12:37
aktualizacja: 06-09-2017, 12:37

Na budowę w Polsce trzech bloków jądrowych potrzeba ok. 75 mld zł do ok. 2040 r. - powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jego zdaniem Polskę stać na to, żeby taką budowę zrealizować.

Krzysztof Tchórzewski
Zobacz więcej

Krzysztof Tchórzewski fot. Tomasz Adamowicz/FORUM

Jak mówił PAP Tchórzewski podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, jeżeli decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadłaby w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 r.

"Jeżeli mówimy o elektrowni składającej się z trzech bloków, to byłyby one budowane kolejno. Budowa drugiego zaczęłaby się po pięciu latach od początku budowy pierwszego, a trzeciego - po kolejnych pięciu latach. W ten sposób finał rozliczenia takiej elektrowni to lata 2040-2043" - powiedział minister.

Jak ocenił, z punktu widzenia polskich przedsiębiorstw i polskiego systemu finansowego stać nas na to, żeby taką budowę zrealizować. Koszty budowy jednego bloku to 23-25 mld zł, czyli całość ma kosztować ok. 75 mld zł. "To jest możliwe" - stwierdził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Tchórzewski: na budowę 3 bloków jądrowych trzeba ok. 75 mld zł