Tchórzewski podbił notowania spółek energetycznych

opublikowano: 19-10-2016, 12:11

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że nie ma w planach na ten rok podniesienia wartości nominalnej akcji spółek energetycznych.

Notowania czterech spółek z branży, notowanych na GPW, poszły mocno w górę. Najwięcej zyskuje Enea (ponad 13 proc.).

Zobacz więcej

Krzysztof Tchórzewski

Forum

Operację podniesienia nominału akcji przeprowadzono w tym roku w PGE. Z tego tytułu spółka ma do zapłacenia około 1 mld zł podatku dochodowego.

To nie pierwszy raz, kiedy słowa ministra dały notowaniom mocny impuls>>

 

Krzysztof Kubiszewski, analityk Trigon Dom Maklerski

Wzrost notowań spółek energetycznych interpretuję jako efekt pewnego niezrozumienia tej branży przez inwestorów zagranicznych. Motorem tego wzrostu są dwie zapowiedzi ministra Tchórzewskiego – po pierwsze, że ministerstwo energii nie pobierze w tym roku dodatkowego podatku z tytułu podnoszenia nominalnej wartości akcji w spółkach, a po drugie, że do inwestycji w Ostrołęce dołączy trzeci państwowy partner, który będzie znaczącym akcjonariuszem mniejszościowym.

Jeśli chodzi o to pierwsze, to już wcześniej wiadomo było, że ewentualne podnoszenie będzie konieczne dopiero w przyszłym roku. Poza tym minister Tchórzewski ma w nadzorze nie tylko spółki energetyczne, ale też np. PGNiG. Wiadomo było już wcześniej, że z Tauronu, Enei i Energi minister nie zamierza już wycisnąć dodatkowej gotówki, a z PGE możliwe jest do pozyskania maksymalnie miliard podatku. Zagraniczni inwestorzy, którzy , którzy w tym przypadku, jak się wydaje, zdeterminowali poziom kursu, chyba to przegapili.

 Co do Ostrołęki, to informacje o trzecim partnerze są korzystne dla Enei. Zakładając, że partner wziąłby ok. 25 proc. udziałów, Energa pozostałaby przy swoim pakiecie 51 proc., zaś na Eneę przypadłoby 25 proc., czyli 1,5 mld zł zamiast wcześniej planowanych 3 mld zł. To dobre wieści i akurat wzrost kursu Enei wydaje się uzasadniony. W przypadku Energi wzrost kursu wskazywałby, że część inwestorów oczekiwała 100% udziału w projekcie, co nie było wskazywane przez spółkę ani nie jest możliwe do sfinansowania.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / Tchórzewski podbił notowania spółek energetycznych