Tchórzewski: Polska ma szanse na derogacje dla rynku mocy w tzw. pakiecie zimowym

PAP
opublikowano: 11-10-2017, 10:24
aktualizacja: 11-10-2017, 10:25

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że w rozmowach o tzw. pakiecie zimowym Polska ma szanse uzyskać derogacje, zarówno w kwestii wymagań ogólnych, jak i rynku mocy. Dodał, że rozmowy z KE są trudne, ale posuwamy się do przodu.

"Rysują się szanse derogacji w ramach rynku mocy i związane z ogólnymi wymogami. (...) To trudne rozmowy, ale np. jest nadzieja, żeby ewentualnie uzyskać ogólnokrajowy, a nie jednostkowy system określania emisyjności na jednostkę energii" - mówił minister w środę w Warszawie, otwierając kongres miesięcznika Nowy Przemysł.

Odnosząc się do negocjacji tzw. pakietu zimowego, czyli projektu przyszłego rynku energii UE, Tchórzewski zauważył, że dla Polski najważniejszy jest rynek mocy.

"Bez niego nasza energetyka i nasze wyzwania, także ekonomiczne są nie do utrzymania" - ocenił. Na razie KE proponuje, aby pomoc publiczna w postaci rynku mocy nie mogła dotyczyć jednostek wytwórczych o emisyjności ponad 550 kg CO2 na MWh, co wyklucza z niej praktycznie bloki węglowe. Polska liczy z kolei (...) na derogacje, czyli opóźnienie wprowadzenia w życie tego wymogu, oraz na liczenie emisyjności dla całej krajowej energetyki, a nie dla poszczególnych źródeł.

Tchórzewski mówił, że ze względu na wysoki w ostatnich latach wzrost krajowego zużycia energii elektrycznej, nie da się bardziej redukować wydobycia węgla. Jak powiedział, chce przekonywać KE, aby Polska nie musiała już redukować istniejącej i budowanej energetyki na węglu, ale by wszystkie inne przybywające moce korzystały już z innych źródeł energii, w tym i z atomu.

Zauważył jednocześnie, że OZE na razie nie mogą funkcjonować bez rezerw w źródłach konwencjonalnych. "Taki system bardzo kosztowny został przyjęty w UE, ale musimy się w nim odnaleźć" - stwierdził minister.

Krzysztof Tchórzewski
fot. Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane