Tchórzewski: Polska potrzebowałaby nawet 900 mld EUR na osiągnięcie zeroemisyjności

opublikowano: 01-10-2019, 12:49

Minister energii Krzysztof Tchórzewski nazwał „mrzonką” pomysł osiągnięcia zeroemisyjności przez Polskę do 2050 roku, informuje Reuters.

Agencja przypomina, że w czerwcu Polska stała na czele państw, które zablokowały inicjatywę Francji i innych krajów, aby podjąć w ramach Unii Europejskiej zobowiązanie do osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku. Premier Mateusz Morawiecki sygnalizował wówczas, że Polska chce dużego pakietu rekompensującego jej przemysłowi wydatki na realizację ambitnego celu.

Krzysztof Tchórzewski
fot. Tomasz Adamowicz/FORUM

Tchórzewski powiedział, że Polska potrzebowałaby 700-900 mld EUR aby stać się gospodarkę zeroemisyjną. W wypowiedzi dla PAP, na którą powołuje się Reuters, podkreśla, że wspomniany koszt byłby rozłożony na wiele lat.

- Ale traktuję to jako mrzonkę kiedy ktoś mówi, że Polska jest w stanie osiągnąć cel zeroemisyjności do 2050 roku – powiedział Tchórzewski.

Minister energii miał także ujawnić, że zapowiedział ministrom energii z państw UE, że Polska nie podwyższy docelowego udziału energii z OZE w „miksie energetycznym”, który ustaliła na 21 proc. do 2030 proc. Tchórzewski podkreślił, że choć Polska chce doganiać pod tym względem Europę, to nie za wszelką cenę, „a każdy procent oznacza duży koszt”.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił niedawno w wywiadzie dla Wprost, że jego zdaniem około 2050 roku Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla.

- Ale jest to mój pogląd, nie twarda deklaracja - podkreślał.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane