Tchórzewski: w 2017 r. aukcja OZE o wartości kilkunastu miliardów złotych

PAP
opublikowano: 18-11-2016, 12:43

W przyszłym roku planujemy przeprowadzić aukcję OZE o wartości kilkunastu miliardów złotych, powiedział w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zastrzegł, że jeszcze nie jest to przesądzone, ale „ma taki zamiar”. Zasygnalizował, że aukcja określi perspektywę miksu na 10-15 lat.

Podczas paneli w ramach Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce minister energii wskazał m.in., że w dotychczasowych działaniach ministerstwa dotyczących odnawialnych źródeł energii chodzi, aby była ona bardziej przewidywalna.

„Dzisiaj dyspozycja mocy bierze z OZE 10 proc., jako tę moc, którą dysponuje (....) Możemy powiedzieć, że te inwestycje (dotychczasowe w OZE – PAP) nam korzyści nie przynoszą. To jest problem, to musimy zrównoważyć” - mówił minister.

Pytany, o pozostałą część miksu, jak będzie się rozwijał, nie tylko jeśli chodzi o OZE, Tchórzewski powiedział, że „będziemy to widzieli już w pierwszej aukcji, która jeszcze będzie w tym roku”, będzie to jednak aukcja pilotażowa.

„Będzie bardzo duża aukcja na poziomie, zakładam, kilkunastu miliardów złotych w przyszłym roku, która określi wtedy perspektywę na najbliższych 10 lat z perspektywą do 15 lat. To przygotowujemy się do bardzo poważnego ruchu finansowego w związku z tym” - zasygnalizował minister, potwierdzając też później, że chodzi o aukcję OZE.

Wskazał, że rozporządzenie w tej sprawie zostało zatwierdzone w ministerstwie w środę i trafi teraz do uzgodnień międzyresortowych. „Myślę, że w najbliższym czasie, na przełomie roku, wszyscy zainteresowani będą mieli dostępne zasady; one już są dostępne, ale wtedy te pakiety zostaną dookreślone" – zaznaczył Tchórzewski.

Krzysztof Tchórzewski
Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane