TDC Internet pozbywa się aktywów w Polsce

Mariusz Zielke
18-03-2003, 00:00

TDC Internet, duński operator internetowy, finalizuje rozmowy na temat sprzedaży polskiego ramienia spółce GTS. Może to oznaczać, że na sprzedaż pójdą też kontrolowane przez duńską grupę telekomunikacyjną akcje Polkomtela, operatora sieci komórkowej Plus.

Zapał duńskiego operatora TDC Internet do sprzedaży usług telekomunikacyjnych w Polsce szybko został ostudzony. Z nieoficjalnych informacji wynika, że spółka finalizuje sprzedaż aktywów internetowych, czyli TDC Internet Polska. Jest to spółka złożona z sześciu polskich dostawców Internetu połączonych w jedną grupę przez warszawski Softbank, a następnie sprzedana Duńczykom. Nowym nabywcą spółki ma być GTS Polska (dawniej Internet Partners), jeden z największych dostawców Internetu w Polsce.

— Transakcja jest już dopięta. Firma jest po due diligence, a zarząd porządkuje strukturę wewnętrzną — mówi nasz informator.

TDC Internet Polska nie zaprzecza, ale i nie potwierdza tych informacji.

— Konsolidacja trwa. Czasami TDC sprzedaje, czasami kupuje — mówi Peter Rafn, prezes spółki.

Nie wiadomo, jaka jest wartość transakcji. Pod koniec roku TDC zapłaciło Softbankowi za niemal połowę akcji tej spółki 70 mln zł.

— Wycenę na poziomie 140 mln zł będzie jednak Duńczykom trudno uzyskać — mówi osoba zbliżona do transakcji.

Według niej, GTS bardziej zabiega o pozbycie się konkurenta. Już zapowiedziano pracownikom spółki możliwość zwolnień grupowych.

Trwają rozmowy na temat zmiany struktury własnościowej firmy. Celem akcjonariusza jest osiąganie jak najlepszych wyników finansowych. Aby zagwarantować elastyczność działania, kierownictwo zostało poproszone o powiadomienie urzędu pracy o możliwości wystąpienia konieczności zmniejszenia zatrudnienia — poinformował pracowników w liście wewnętrznym Peter Rafn.

Obaj dostawcy Internetu — GTS i TDC Internet — rywalizowali w 2002 r. w Polsce o pozycję lidera. Wyniki TDC nie są znane, GTS miał natomiast ponad 103 mln zł przychodów i 9,2 mln zł zysku na poziomie EBIDTA.

Jeszcze ciekawszy wątek całej sprawy może dotyczyć Polkomtela. Niemal 20 proc. akcji tej spółki jest w posiadaniu grupy TDC. Od dłuższego czasu trwają spekulacje na temat sprzedaży tego pakietu przez Duńczyków. Sprzedaż części internetowej może więc być początkiem wychodzenia grupy TDC z polskiego rynku.

— Nie ma planu całkowitego wyjścia TDC z Polski — zapewnia nas Peter Rafn.

Inna kwestia to coraz silniejsze wchodzenie do Polski Antela, części Group Menatep, właściciela rysyjskiego koncernu naftowego Jukos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TDC Internet pozbywa się aktywów w Polsce