TDC też zamierza przejąć kontrolę nad Polkomtelem

Marcin Goralewski
opublikowano: 15-05-2003, 00:00

Okazuje się, że nie tylko Vodafone ma ochotę na zwiększenie zaangażowania w Polkomtel. Podobne apetyty ma również TDC.

O ponad 1 proc. wzrosły wczoraj akcje Vodafone, brytyjskiego operatora komórkowego. To efekt spekulacji prasowych londyńskiego „The Times”, który w lakonicznej informacji prasowej podał, że Vodafone prawdopodobnie złoży ofertę przejęcia pakietu kontrolnego Polkomtelu, należącego do KGHM Polska Miedź, PKN Orlen i Polskich Sieci Elektroenergetycznych, wycenianego na 2 mld USD (8,6 mld zł). Według gazety, brytyjska grupa, która już posiada 19,6 proc. Polkomtelu, ocenia, że polski rynek ma duży potencjał rozwoju, chociaż działania Vodafone w sprawie Polkomtelu mógłby napotkać sprzeciw innego akcjonariusza — duńskiej grupy telekomunikacyjnej TDC, do której należy identyczny pakiet Pokomtelu.

I rzeczywiście. Rzecznik prasowy TDC zapowiedział, że „we właściwym czasie i po właściwej cenie, TDC jest zainteresowane przejęciem kontroli nad polskim operatorem. Przedstawiciele Vodafone odmówili komentarza w tej sprawie.

— Nie komentujemy spekulacji — powiedział PAP Ben Padovan z biura prasowego Vodafone.

Polscy akcjonariusze Polkomtelu podpisali niedawno porozumienie o współpracy przy sprzedaży ponad 60 proc. jego akcji. Do 15 czerwca ma zostać wybrany doradca, który pomoże przy transakcji. Choć Vodafone wydaje się najbardziej prawdopodobnym nabywcą walorów polskiego operatora komórkowego, Stanisław Speczik, prezes KGHM i przewodniczący rady nadzorczej Polkomtelu, zaznaczył w rozmowie z „PB”, że to tylko jeden z możliwych kupujących.

— Memorandum informacyjne w tej sprawie zostanie skierowane do jak najszerszej liczby podmiotów — mówił szef KGHM.

Analitycy odczytali te zapowiedzi jako element negocjacji. Część z nich uważa, że inwestycją w polską spółkę mogą być również zainteresowane instytucje finansowe.

Akcjonariuszami Polkomtelu są: KGHM, PKN Orlen, TDC i Vodafone (po 19,61 proc. akcji), PSE (16,05 proc.), Węglokoks (4 proc.), Tel-Energo (1,01 proc.) i Telbank (0,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TDC też zamierza przejąć kontrolę nad Polkomtelem