Te gminy dostają najwięcej z podatków (RANKING)

AR
opublikowano: 30-10-2018, 10:50

Najbogatsze gminy w Polsce to te, gdzie lokalny biznes i mieszkańcy płacą największe podatki. Liderem pod tym wzgędem jest gmina wiejska Kleszczów.

Ministerstwo Finansów opublikowało prognozę dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin na 2019 r. (tzw. wskaźnik G). Jest to podstawą do obliczenia "janosikowego", czyli daniny, którą płacą bogate samorządy na rzecz biedniejszych. Pod  uwagę brane są dochody z tytułu opłat (np. eksploatacyjnej) i podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT. Aby przygotować prognozę na przyszły rok resort wykorzystał dane  o dochodach podatkowych gmin za 2017 r. (według stanu na 30 czerwca 2018 r.). 

Zobacz więcej

Fot. Wikipedia Commons, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

Na terenie gminy Kleszczów znajduje się kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Bełchatów, które zniszczyły lokalne krajobraz i rolnictwo. Ale to dzięki obecności tak dochodowego biznesu i dużego pracodawcy w gminie, ma ona dochody z podatków per capita na poziomie 32 tys. zł i od lat jest najbogatszą gminą w Polsce. Lokalnym władzom nigdy nie brakuje pieniędzy na drogi i ścieżki rowerowe. Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów nic się nie zmienia – Kleszczów nadal jest liderem pod względem dochodów podatkowych per capita. 

Niedawno pojawił się pomysł podziału gminy Kleszczów (czytaj więcej >>>), tak aby część jej niemal niezamieszkanych terenów, na których znajduje się należąca do PGE elektrownia, wchłonęła sąsiednia gmina Bełchatów. W ten sposób duże dochody jednej gminy mogłyby częściowo zasilić budżet innego loklanego samorządu (w granicach gminy Kleszczów zostałaby kopalnia). Władze Kleszczowa wyraziły kategoryczny sprzeciw. 

Najbiedniejszą gminą okazał się natomiast Potok Górny w woj. lubelskim, gdzie gminną kasę zasiliło 406,76 zł podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. 

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów w 2019 r. udział gmin we wpływach z podatku PIT, czyli podatku dochodowym od osób fizycznych, wyniesie 38,08 proc. Reszta trafi do budżetu państwa. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu