Technologia potrzebna energetyce

Damian Baran
opublikowano: 14-03-2019, 22:00

Od trzech dekad trwają na świecie badania nad udoskonaleniem wykorzystania technologii toryfikacji biomasy, bardzo pożądanej dla energetyki czy przemysłu chemicznego.

Największe osiągnięcia na tym polu mają dotychczas Holendrzy. Teraz polscy naukowcy pod kierownictwem doktora Szymona Szufy z Politechniki Łódzkiej pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem produktowym i technologicznym dla branży.

dr inż. Szymon Szufa z Politechniki Łódzkiej
Zobacz więcej

dr inż. Szymon Szufa z Politechniki Łódzkiej Fot. ARC

Toryfikacja jest znana od ponad 150 lat jako proces prażenia ziaren kawy. Natomiast współcześnie bardzo wiele zyskuje na technologii rynek energetyczny. W atmosferze pozbawionej tlenu — w temperaturze około 250 stopni Celsjusza — otrzymujemy paliwo z biomasy o wyższej kaloryczności, lepszej gęstości nasypowej i mniejszej masie, ponieważ w procesie toryfikacji ubywa 30 proc. masy, a jednocześnie tylko 10 proc. energii.

— Oszczędzamy również na transporcie i na magazynowaniu. Nie trzymamy produktu w szczelnych silosach, jak w przypadku nieprzetworzonej biomasy — zwraca uwagę na plusy dr inż. Szymon Szufa.

Naukowiec jest laureatem IX edycji programu LIDER, wspierającego najbardziej utalentowanych polskich naukowców dr inż. Szymon Szufa z Politechniki Łódzkiej we wdrażaniu na rynek nowatorskich rozwiązań. Doktor od trzech miesięcy kieruje zespołem pracującym nad projektem „Nowoczesna technologia toryfikacji biomasy do produkcji blendów paliwowych, biowęgla jako dodatku do nawozów oraz węgla aktywnego dla potrzeb energetyki, rolnictwa, budownictwa i przemysłu chemicznego”. Zastosowanie pary przegrzanej będzie największą innowacją procesową zadania — pozwoli odzyskać cenne produkty uboczne jak kwas octowy czy mrówkowy i inne cenne substancje dla przemysłu chemicznego. Żadna inna metoda dotąd nie oferowała takiej możliwości.

— Pary użyjemy do czterech rodzajów biomas i odpadu z oczyszczalni ścieków — tłumaczy Szymon Szufa.

Mowa o biomasie pochodzenia zarówno rolniczego, jak i drzewnego — między innymi to trociny sosny, słoma z owsa czy odpad łodyg kukurydzy bez ziaren.

Jak podkreśla kierownik, z każdego typu biopaliw powstaną po trzy produkty — toryfikat jako paliwo, nawóz i węgiel aktywny. Zainteresowanie produktami wykazują najwięksi gracze na rynku w zakresie nawozów i konwersji paliw. Efekty prac naukowców trafią na rynek najprawdopodobniej pod koniec 2022 r.

Dr Szymon Szufa oprócz pracy przy powyższym działaniu, w podobne działanie angażuje się w Zakładzie Mechanicznym DRP sp. z o.o. w Uniejowie. Trwają tam badania przemysłowe i prace rozwojowe prowadzące do opracowania efektywnej i wydajnej technologii biomasy z użyciem przegrzanej pary wodnej do powstania biowęgla, toryfikatu, węgla aktywnego i produktu ubocznego: octanu wapnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Damian Baran

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu