Technologie wchodzą do stolarki budowlanej

Marta Bellon
opublikowano: 21-07-2009, 00:00

Producenci okien i drzwi wprowadzają do produkcji najnowsze technologie i proponują klientom innowacyjne produkty.

Jednym ze sposobów na kryzys jest różnicowanie oferty.

Producenci okien i drzwi wprowadzają do produkcji najnowsze technologie i proponują klientom innowacyjne produkty.

W drzwiach okleinowanych i fornirowanych najważniejsza jest trwałość okładziny. Firma Invado wprowadziła technologię, która polega na zastosowaniu dodatkowego okleinowania tzw. metodą przelotową. Zwiększa to estetykę, a także — jak zapewnia producent — odporność na odklejanie i uszkodzenia mechaniczne skrzydeł drzwiowych.

— Nasze drzwi nie są oklejane za pomocą prasy, ale maszyn przelotowych — stąd nazwa tej metody. Dzięki temu drzwi są jeszcze lepsze jakościowo — zachwala Marek Kapica z Invado.

Konkurencja i coraz większe wymagania klientów powodują, że producenci prześcigają się w nowych wzorach i kolorach. Invado, by ułatwić klientom wybór modelu drzwi, stworzyła program aranżacyjny Invado Door Planner. Ci, którzy mają problem z doborem odpowiednich drzwi do stylu wnętrza, mogą w programie ustalić kolor ścian, kanapy, rodzaj podłogi, a następnie do tak zaaranżowanego wnętrza dobrać drzwi. Program jest dostępny na stronie internetowej firmy.

Lekko i ciepło

Firma Aluplast opracowała nową koncepcję konstruowania okien — "energeto". Zrezygnowała ze stosowanych dotychczas stalowych wzmocnień w profilach okiennych, które pogarszały ich termikę. Nowe rozwiązanie ogranicza straty energii w budynkach. "Energeto" łączy dwie innowacyjne technologie: specjalne skrzydło z zastosowaniem klejenia szyb i nowy model ram z tworzywa sztucznego, który zastępuje wzmocnienia stalowe stosowane tradycyjnie.

Stal została zastąpiona przez termoplast wzmocniony włóknem szklanym, co — według producenta — zapewnia lepszą izolację cieplną i zmniejsza ciężar ramy aż o 60 proc.

Ekologia i oszczędność

Firma AdamS zaprojektowała innowacyjną linię okien PCV Passiv-Line, których współczynnik przenikania ciepła wynosi U= 0.78W/m2K. Oznacza to, że okna są bardzo energooszczędne. Parametry techniczne sprawiają, że okna są również, jak przekonuje producent, wyjątkowo odporne na działanie wiatru i wody. Passiv-Line to tzw. okno pasywne o bardzo wysokiej izolacyjności cieplnej. Model jest o 40 proc. cieplejszy niż standardowe okna PCV. Firma zapewnia, że zakup zwraca się po niecałych pięciu latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane