TechWIG walczy z 1500 pkt

Barankiewicz Przemysław
29-12-2000, 00:00

TechWIG walczy z 1500 pkt

Nie udała się kolejna próba pokonania przez indeks sektora SITech poziomu 1500 pkt. Bariera, która jeszcze do września stanowiła dla wskaźnika linię wsparcia, teraz okazuje się ciężka do przebicia.

W tym miesiącu liczba spółek wchodzących w skład subindeksu TechWIG wzrosła do 16. Nie zmieniło to jednak faktu, że ponad 80 proc. wartości wskaźnika zdeterminowane jest przez „wielką piątkę”: Elektrim, TP SA, Optimus, Prokom i Softbank.

Ostatnie wydarzenia związane z powyższymi spółkami sprawiły, że od 1 grudnia TechWIG zyskał ponad 16,2 proc. Stało się tak mimo ogólnoświatowej wyprzedaży spółek sektora TMT.

Najwięcej zarobili akcjonariusze Optimusa (27 proc.). Trudno jednoznacznie określić, czy jest to skutek rozmów z amerykańskim Gateway, czy też efekt „upiększania” kursu akcji przez bank BRE w celu poprawienia tegorocznego wyniku finansowego. Wysokie stopy zwrotu przyniosła inwestycja w akcje Elektrimu i Softbanku.

Nieco mniejsze zyski wypracowały w grudniu papiery TP SA i Prokomu. Najcięższa spółka naszego parkietu uzyskała w ostatnim czasie kilka pozytywnych rekomendacji. Znika także stopniowo balast akcji pracowniczych. Ciężko przyciągnąć zagraniczny kapitał papierom Prokomu, z którego powoli wycofuje się Franklin Resources. Cena docelowa akcji tej spółki, określona przez Societe Generale na poziomie 200 zł, chyba jeszcze długo będzie nieosiągalna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barankiewicz Przemysław

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TechWIG walczy z 1500 pkt