Tele-Fonika zamierza otworzyć zakład na Ukrainie

opublikowano: 14-09-2004, 16:13

Największy w kraju producent kabli Tele-Fonika zamierza otworzyć zakład produkcyjny na Ukrainie - poinformował we wtorek na konferencji prasowej wiceprezes ds. finansowych firmy Jarosław Romanowski.

"Na Ukrainie zamierzamy z partnerem ukraińskim otworzyć niewielki zakład produkcyjny" - powiedział wiceprezes. Dodał też, że Tele-Fonika ma wnieść aportem maszyny, natomiast miejscowy partner wniesie teren, budynki i część kapitału.

"Na razie jest to strategia uchwycenia przyczółka" - uważa Romanowski. Nie podał wartości inwestycji, niemniej ocenił, że

potencjalne zyski z tej inwestycji wyniosą kilka-kilkanaście mln USD rocznie.

Jako jeden z powodów otwarcia fabryki na Ukrainie wiceprezes wymienił bariery handlowe związane z wejściem Polski do UE, które podnoszą ceny produktów eksportowanych na Ukrainę.

"Rynek ukraiński jeśli chodzi o sprzedaż kabli jest większy od polskiego" - dodał. Wartość tego rynku ocenił na ok. 400 mln euro.

Wiceprezes nie chciał ujawnić nazwy partnera ukraińskiego ani miejsca powstania zakładu, mówiąc jedynie, że będzie się on

znajdował "w okolicach Kijowa".

Tele-Fonika jest największym producentem kabli w Europie środkowej i jako jedyna firma z tego regionu wchodzi do grona 20 największych producentów kabli na świecie. Ma pięć zakładów produkcyjnych: dwa w Krakowie, Myślenicach, Szczecinie i

Bydgoszczy, w których zatrudnia łącznie prawie 3,5 tys. pracowników.

pkr/ pwd/ mgl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Tele-Fonika zamierza otworzyć zakład na Ukrainie