Tele2 krytykuje warunki uwolnienia lokalnej pętli abonenckiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-03-2005, 14:06

W ocenie operatora telekomunikacyjnego Tele2, decyzja o uwolnieniu lokalnej pętli abonenckiej na warunkach narzuconych przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) nie służy faktycznej liberalizacji rynku Telekomunikacyjnego. Według Tele2, za wysokie są również ceny za uwolnienie łącza oraz miesięczne opłaty abonamentowe.

W ocenie operatora telekomunikacyjnego Tele2, decyzja o uwolnieniu lokalnej pętli abonenckiej na warunkach narzuconych przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) nie służy faktycznej liberalizacji rynku Telekomunikacyjnego. Według Tele2, za wysokie są również ceny za uwolnienie łącza oraz miesięczne opłaty abonamentowe.

    "Podejmując decyzję o uwolnieniu lokalnej pętli abonenckiej w tym kształcie prezes URTiP pogrzebał szanse na faktyczną liberalizację rynku" - napisano w piątkowym komunikacie Tele2.  URTiP zdecydował o uwolnieniu lokalnej pętli abonenckiej w środę. Oznacza to, że alternatywni operatorzy będą mieli dostęp do łączy abonentów TP SA i będą im mogli świadczyć usługi połączeń głosowych oraz szerokopasmowego dostępu do internetu.

    W ocenie spółki, ceny zaproponowane przez URTiP w ramowych warunkach umów, są "w zdecydowanej większości kopią odrzuconej uprzednio przez URTiP propozycji oferty ramowej Telekomunikacji Polskiej i należą do najwyższych w Europie".

    "Ceny za uwolnienie łącza oraz miesięczne opłaty abonamentowe są w Polsce od 40 do 120 proc. wyższe niż w krajach +starej+ UE o najbardziej porównywalnym z Polską potencjale ekonomicznym, m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Grecji" - uważa Tele2.

    Poza tym, w opinii operatora, w umowie ramowej w kształcie zaproponowanym przez URTiP, jest szereg Niekorzystnych dla operatorów alternatywnych rozwiązań technicznych i proceduralnych oraz dodatkowych obciążeń finansowych, które mogą być dowolnie ustalane przez TP.  "Wszystko to rodzi zagrożenie, iż TP będzie w stanie uczynić całe przedsięwzięcie zupełnie nieprzewidywalnym i nieopłacalnym dla firm nastawionych na obsługę klientów indywidualnych, jak Tele2" - poinformowała spółka.

 Decyzja urzędu o uwolnieniu pętli abonenckiej określa ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej w części dotyczącej dostępu pełnego i dostępu współdzielonego.     Dostęp pełny polega na przejęciu przez alternatywnego operatora świadczenia usług telefonicznych (połączeń głosowych) oraz usług szerokopasmowego dostępu do internetu, bez konieczności budowania dodatkowych linii telefonicznych.

    Dostęp współdzielony polega na przejęciu przez alternatywnego operatora tylko świadczenia usług szerokopasmowego dostępu do internetu, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości świadczenia usług telefonicznych przez TP SA na dotychczasowych zasadach.

    Decyzji o o uwolnieniu lokalnej pętli abonenckiej URTiP nadał rygor natychmiastowej wykonalności. Odmowa uwolnienia łącza abonenckiego może być uzasadniona tylko brakiem możliwości technicznych po stronie TP SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane