Tele2 planuje mocny wzrost przychodów po przejęciu abonentów TP SA

(Paweł Kubisiak)
31-08-2006, 13:55

Tele2 od połowy września wprowadza ofertę umożliwiającą uiszczanie opłaty abonamentowej w Tele2. Firma liczy, że w ciągu 2 lat z opłacania abonamentu w TP SA zrezygnuje i przejdzie na usługi Tele2 80-90 proc. klientów Tele2.

Tele2 od połowy września wprowadza ofertę umożliwiającą uiszczanie opłaty abonamentowej w Tele2. Firma liczy, że w ciągu 2 lat z opłacania abonamentu w Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) zrezygnuje i przejdzie na usługi Tele2 80-90% klientów Tele2. Na początku 2007 roku Tele2 zapowiada uruchomienie usługi szerokopasmowego internetu (ADSL). Zyski Tele2 odnotuje w Polsce jednak dopiero w 2008 lub 2009 roku.

Do tej pory klient uiszczający opłatę za połączenia w Tele2 i tak musiał płacić za abonament telefoniczny Telekomunikacji Polskiej. Dzięki lipcowej decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), Tele2 będzie mogło od połowy września kupować abonament od TP SA po cenach hurtowych i odsprzedawać je klientom po cenach detalicznych. Narodowy operator będzie odpowiedzialny tylko za obsługę techniczną linii.

„Zamierzenia są takie, żeby w ciągu dwóch lat 80-90% naszych klientów opłacało też u nas abonament telefoniczny. Pełny efekt finansowy będziemy widzieli w 2008 roku. Gdyby nie uwzględniać wzrostu całego rynku oznaczałoby to podwojenie naszych przychodów” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Piotr Nesterowicz, dyrektor generalny Tele2 Polska.

Tele2 zapowiada, że miesięczna opłata za abonament telefoniczny w Tele2 będzie o 10-25% niższa od porównywalnych planów taryfowych TP SA.

Tele2 zapowiada też wprowadzanie kolejnych usług. Już na początku przyszłego roku chce dać swoim klientom możliwość skorzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do internetu. W dalszej kolejności mają być oferowane inne usługi oparte o szybki dostęp do sieci jak VoIP oraz telewizja przez ADSL oraz usługi telefonii komórkowej, które Tele2 będzie świadczyć jako operator wirtualny (MVNO).

„Priorytetem dla nas jest w tej chwili wprowadzenie szerokopasmowego internetu. Zakładamy, że ruszymy z tą usługą od początku przyszłego roku. Jeśli chodzi o MVNO, to nie mamy jeszcze sprecyzowanej daty uruchomienia tej usługi, bardzo ważne są dla nas warunki finansowe takiej umowy” – powiedział Nesterowicz.

Dodał, że inwestycje w hurtowy zakup abonamentu (WLR) i rozwój szerokopasmowego dostępu do internetu w najbliższych latach przyniesie wzrost przychodów, ale początkowo negatywnie wpłynie na zyskowność spółki.

„Gdyby nie WLR i ADSL, zysk netto osiągnęlibyśmy w 2007 roku, a przez te inwestycje opóźni się to o rok, półtora. Zysku netto pojawi się w 2008 lub 2009 roku” – powiedział dyrektor generalny Tele2 Polska.

Szef spółki poinformował, że w I półroczu wynik operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) firmy był dodatni, ale to, czy wskaźnik ten będzie na plusie w całym roku, zależy od tempa pozyskiwania nowych klientów.

„Pozyskanie większej liczby klientów wiąże się w wysokimi kosztami w pierwszym okresie” – powiedział.

W ubiegłym roku Tele2 Polska miało 36 mln zł straty netto i 48,76 mln zł straty operacyjnej przy 369,2 mln zł przychodów. Firma posiada obecnie około 1 miliona klientów.

ISB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Tele2 planuje mocny wzrost przychodów po przejęciu abonentów TP SA