Tele2 Polska i Polkomtel nie złożyły ofert w przetargu na GSM 1800

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-01-2006, 15:51

Tele2 Polska i Polkomtel nie złożyły ofert w przetargu na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM1800 - poinformowały służby prasowe firm. W poniedziałek o godz. 15 minął termin składania ofert.

Tele2 Polska i Polkomtel nie złożyły ofert w przetargu na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM1800 - poinformowały służby prasowe firm. W poniedziałek o godz. 15 minął termin składania ofert.

    Wbrew wcześniejszym informacjom rzecznika Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Jacka Strzałkowskiego, oferty ostatecznie nie złożyła też spółka zależna Netii - P4.  Oferty w przetargu złożyły: Telefonia Dialog, PTK Centertel i Telekomunikacja Kolejowa.

    Rzeczniczka prasowa P4 Magdalena Sawicka powiedziała PAP po godz. 15, że operator nie był zainteresowany złożeniem oferty w przetargu, ponieważ "ta technologia nie umożliwia świadczenia usług multimedialnych, a w perspektywie kilku lat zostanie wyparta przez UMTS".

    Rzeczniczka prasowa Polkomtela Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska powiedziała w poniedziałek PAP, że operator nie złożył oferty w przetargu, ponieważ "nie widział sensu startu w nim".

    Jak powiedział PAP rzecznik Tele2 Polska Karol Wieczorek, rezygnacja ze startu w przetargu jest spowodowana złą konstrukcją przetargu. Chodzi o podział pakietu częstotliwości na 3 części (po 33 kanały każdy), co - zdaniem rzecznika - uniemożliwia skuteczną rywalizację o cały pakiet.

    Wieczorek dodał, że kolejnym czynnikiem, który spowodował rezygnację z przetargu, są prowadzone przez spółkę z operatorami komórkowymi negocjacje w sprawie wejścia na rynek jako tzw. wirtualny operator komórkowy.

    Wirtualny operator komórkowy nie ma własnej infrastruktury komórkowej i prowadzi swoją działalność w oparciu o sieć jednego z operatorów infrastrukturalnych. Kupuje od niego po cenach hurtowych połączenia, które następnie po cenach detalicznych odsprzedaje swoim klientom.

    W ub. tygodniu PTC poinformowała, że także nie wystartuje w przetargu.

    Pod koniec listopada 2005 r. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosił drugi w 2005 r. przetarg na częstotliwości GSM 1800. Oferty można było składać do 9 stycznia 2006 roku. Każdy podmiot mógł złożyć do trzech ofert na 33 kanały radiowe, każda w ramach częstotliwości GSM 1800.

    Pierwszy przetarg na częstotliwości GSM 1800, prowadzony równolegle do przetargu na częstotliwości telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS, nie został rozstrzygnięty, gdyż żaden z oferentów nie uzyskał wymaganego minimum punktów. Oferty złożyły w nim Polkomtel, Netia Mobile i PTK Centertel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane