Tele2 pozywa URTiP do sądu, żąda 22 mln zł odszkodowania

Internet Securities
opublikowano: 06-06-2005, 15:23

Alternatywny operator telekomunikacyjny spółka Tele2 Polska złożyła w Sądzie Rejonowym wniosek o wezwanie Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Witolda Grabosia do próby ugodowej, w której spółka żąda zapłaty 22 mln złotych tytułem rekompensaty za poniesione straty, poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Alternatywny operator telekomunikacyjny spółka Tele2 Polska złożyła w Sądzie Rejonowym wniosek o wezwanie Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Witolda Grabosia do próby ugodowej, w której spółka żąda zapłaty 22 mln złotych tytułem rekompensaty za poniesione straty, poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

„Powodem złożenia wniosku jest brak działań Prezesa URTiP w sprawie egzekucji wykonania przez Telekomunikację Polską (TP SA) decyzji o zmianie umowy o połączeniu sieci Tele2 i TP SA z dnia 4 listopada 2004 roku, umożliwiającej Tele2 oferowanie usług lokalnych połączeń telefonicznych. Decyzja ta, mimo że była opatrzona klauzulą natychmiastowej wykonalności, nie została przez TP wykonana w całości do dnia dzisiejszego” – czytamy w komunikacie.

Według spółki, już w dniu 23 grudnia 2004 roku zwróciła się do Prezesa URTiP o wszczęcie kontroli wykonywania decyzji i – w przypadku stwierdzenia jej niewykonywania – nałożenia na TP są kary pieniężnej.

„Prezes URTiP z uporem nie wykonuje ciążących na nim ustawowo obowiązków. Ponieważ nasze monity i prośby nie przynoszą żadnego efektu, zdecydowaliśmy się na sięgnięcie po argument finansowy. Zależy nam na jak najszybszym rozwiązaniu problemu, dlatego przed wystąpieniem na drogę sądową, zdecydowaliśmy się na podjęcie próby ugodowej” – powiedział Piotr Nesterowicz, dyrektor generalny Tele2 Polska, cytowany w komunikacie.

Zdaniem przedstawicieli Tele2, pomimo zapowiedzi prezesa Grabosia, że w przypadku stwierdzonych zawinionych opóźnień będzie konsekwentnie stosował środki zaradcze określone w Prawie telekomunikacyjnym, nie są one w ogóle realizowane.

Według Tele2, w dalszym ciągu brak jest ofert ramowych na dzierżawę łączy oraz infrastrukturę, chociaż oferta taka powinna zostać złożona 1 stycznia 2004 roku. Do tej pory prezes URTiP nie ogłosił również oferty na – kluczowy dla rozwoju rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu – tzw. Bitstream Access, mimo obietnicy, że zrobi to do końca maja br.

„W ciągu ostatnich miesięcy swoimi działaniami Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty świadomie cementuje monopol w zakresie rynku dostępu w telefonii stacjonarnej i szerokopasmowego dostępu do internetu” – czytamy dalej w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tele2 pozywa URTiP do sądu, żąda 22 mln zł odszkodowania