Telefon to Wielki Brat

Magdalena Wierzchowska
27-06-2011, 00:00

Geolokalizacja powinna być chroniona jak dane osobowe — uważają inspektorzy ochrony danych osobowych.

Europejscy inspektorzy chcą ochrony użytkowników smartfonów

Geolokalizacja powinna być chroniona jak dane osobowe — uważają inspektorzy ochrony danych osobowych.

Telefon komórkowy to idealne narzędzie dla zazdrosnych kochanków.

— Wystarczy podarować telefon komórkowy osobie, którą chce się śledzić. Można w nim wcześniej zainstalować pewien legalny program. Pozwala on na podsłuchiwanie każdej rozmowy, przeglądanie każdego SMS, można nawet zadzwonić pod ten numer i słuchać, co dzieje się wokół aparatu. Ale my w naszej pracy wciąż opieramy się na tradycyjnej obserwacji. Dowody uzyskane za pośrednictwem telefonu są nielegalne, nie mogą być użyte w żadnym sądzie — mówi Jarosław Rangotis, właściciel agencji detektywistycznej Asvalia.

Lokalizacja po lupą

Nie wszyscy szukają w cudzych telefonach tak mocnych wrażeń. Ale coraz więcej osób korzysta ze smartfonów Blackberry i tabletów iPad, które mogą być źródłem bardzo wielu precyzyjnych informacji o użytkownikach. Pokusa jest dla koncernów zbyt wielka, by nie skorzystać choćby z danych o naszej lokalizacji.

— Do końca miesiąca inspektorzy danych osobowych z całej Europy oficjalnie przedstawią rekomendację zakładającą, że zestaw danych geolokalizacyjnych to dane osobowe, dopóki nikt nie stwierdzi, że jest inaczej — mówi Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Ostatnio głośno było w prasie o zbieraniu przez smartfony danych geolokalizacyjnych. Afera wybuchła, gdy się okazało, że iPady i iPhony zbierają dane o położeniu użytkowników, o czym większość z nich nie miała pojęcia.

Wcześniej Malte Spitz, polityk niemieckiej partii zielonych, opublikował na stronach internetowych Zeit Online interaktywną mapę, pokazującą, jak i gdzie przez pół roku się przemieszczał. Dane były gromadzone przez Deutsche Telekom, który uzyskuje je z BTS-ów czy hot-spotów, z którymi łączy się telefon komórkowy (http://www.zeit.de/datenschutz/malte-spitz-data-retention).

Portal niebezpiecznik.pl pokazuje z kolei, jak zdjęcia robione telefonem komórkowym, mogą być znakowane pozycją GPS. Uważajmy więc, co umieszczamy na Facebooku, jeśli nie chcemy, by pod naszym domem pojawił się tłumek internautów (http://niebezpiecznik. pl/post/exif-iphone-gps-i-nagie-fotki/? similarpostY3825).

Świadomy użytkownik

Rekomendacja inspektorów danych osobowych w sprawie danych geolokalizacyjnych będzie omawiana przez Komisję Europejską, która może wdrożyć ją w życie.

— Praktyczne konsekwencje tej regulacji mogą oznaczać, że systemy teleinformatyczne przechowujące dane będą musiały spełniać narzucone kryteria, a przekazanie danych innemu podmiotowi musi następować na podstawie umowy lub jakiejś innej podstawy prawnej — mówi Wojciech Wiewiórowski.

Czy to w praktyce coś zmieni, trudno powiedzieć.

— Skoro większość funkcji, dla których kupujemy smartfon, działa dopiero po przyłączeniu go do sieci, użytkownicy przeważnie nie wyłączają ręcznie stałego połączenia z internetem. Dodając do tego fakt, że duża liczba aplikacji, z których korzystamy w smartfonie (np. prognoza pogody czy lokalizacja bankomatów i sklepów), ze swojej natury musi poznać naszą lokalizację, informacje takie przekazywane są dalej i nierzadko trafiają w ręce firm pragnących poznać zbiorowe zachowania klientów. Tutaj kryje się jedno z miejsc, gdzie ochrona naszych danych jest narażona na niebezpieczeństwo. Przeciętny posiadacz smartfona często nie zdaje sobie z tego sprawy — mówi Zoran Vuckovic, analityk PMR Publications.

— Wraz z rozwojem rynku będą się pojawiać rożne pomysły, jak prawnie i technologicznie zabezpieczać nasze dane, również geolokalizacyjne. Jeśli jednak ktoś bardzo chce jakiś dany obiekt inwigilować, nie potrzebuje do tego smartfona. Da sobie radę innymi sposobami — mówi Magdalena Borowik, analityk IDC Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Telefon to Wielki Brat