Telefonia Dialog ma już wstępną umowę z inwestorem finansowym

Marcin Goralewski
18-04-2002, 00:00

Telefonia Dialog, trzeci co do wielkości operator telefonii stacjonarnej, podpisała list intencyjny z inwestorem finansowym. Efektem rozmów ma być pozyskanie wytęsknionego przez KGHM nowego akcjonariusza, który pomoże finansować inwestycje spółki zależnej.

Telefonia Dialog jest bliska pozyskania inwestora finansowego, który obejmie mniejszościowy pakiet akcji w dolnośląskim operatorze. Transakcja ma być zamknięta w ciągu kilku miesięcy.

— Spółka podpisała już list intencyjny z potencjalnym partnerem — twierdzi osoba związana KGHM, do którego należy obecnie 100 proc. akcji operatora telefonii stacjonarnej. Nieoficjalnie spekuluje się, że inwestorem Dialogu może zostać grupa brytyjskich funduszy inwestycyjnych, starających się obecnie o przejęcie Ceskiego Telecomu, czyli CVC Capital oraz Spectrum Equity Partners. Nie jest to jednak informacja potwierdzona.

Nie są też znane ewentualne zasady przyszłej transakcji ani jej wartość.

— Niezależnie od tego, kto zostanie partnerem Dialogu, to bardzo dobra wiadomość dla spółki — mówi jeden z analityków rynku telekomunikacyjnego.

KGHM przejął pełną kontrolę nad operatorem prawie dwa lata temu, kiedy odkupił od Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Tel-Energo udziały. Wówczas giełdowa spółka zobowiąza- ła się, że w ciągu dwóch lat pozyska dla Dialogu inwestora. Jeśli tak by się nie stało, wcześniejsi udziałowcy będą mogli odkupić swoje udziały. Termin mija w połowie tego roku.

Rok po transakcji KGHM rozpoczął aktywne poszukiwania partnera dla spółki. Chodziło przede wszystkim o pozyskanie partnera, który mógłby pomóc Polskiej Miedzi w niezwykle kapitałochłonnym interesie. Spółka rozesłała ponad 20 skróconych wersji memorandum informacyjnego zarówno do podmiotów branżowych, jak i finansowych. Odzew był jednak bardzo mizerny. KGHM nie informował, czy któryś z zaproszonych podmiotów zdecydował się na przeprowadzenie due diligence w Dialogu.

Telefonia Dialog jest typowana jako pewniak wśród firm, które mają utworzyć Krajową Grupę Telekomunikacyjną. Plany powołania takiej spółki opracowuje obecnie Ministerstwo Skarbu Państwa i Ministerstwo Infrastruktury. Do KGT miałyby wejść spółki telekomunikacyjne, w których pośrednio lub bezpośrednio udziały ma Skarb Państwa. Według naszych informatorów, ewentualne wejście inwestora finansowego do TD nie burzy planów włączenia operatora, razem np. z NOM czy Tel-Energo, do KGT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Telefonia Dialog ma już wstępną umowę z inwestorem finansowym