Telekomunikacja Kolejowa i Centernet chcą częstotliwości 1800 MHz

opublikowano: 16-02-2007, 16:21

Wśród podmiotów, które wyraziły zainteresowanie przetargiem na częstotliwości 1800 MHz są oprócz firm obecnych już na rynku Telekomunikacja Kolejowa oraz kontrolowana przez Romana Karkosika spółka Centernet.

Wśród podmiotów, które wyraziły zainteresowanie udziałem w przetargu na częstotliwości 1800 MHz umożliwiające świadczenie usług telefonii komórkowej są oprócz firm obecnych już na rynku potencjalni nowi gracze Telekomunikacja Kolejowa oraz kontrolowana przez Romana Karkosika spółka Centernet, poinformował agencję ISB Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

"Formalnie wniosków o rezerwację częstotliwości mamy pięć, z konkretną liczbą kanałów" - powiedział Strzałkowski.

Rzecznik poinformował, że wnioski o rezerwację częstotliwości w paśmie 1800 MHz złożyło trzech obecnych na rynku operatorów telefonii komórkowej. PTK Centertel - operator sieci Orange (złożył wniosek o 33 kanały), Polska Telefonia Cyfrowa - operator sieci Era (33 kanały) oraz Polkomtel, operator sieci Plus (29 kanałów).

Ponadto chęć budowy własnej sieci telefonii komórkowej zgłosiło póki co dwóch nowych graczy: Telekomunikacja Kolejowa (wniosek o 66 kanałów) oraz firma Centernet (66 kanałów).

Telekomunikacja Kolejowa to operator telefonii stacjonarnej należący do grupy PKP. Natomiast Centernet to spółka telekomunikacyjna kontrolowana przez Romana Karkosika.

Narodowy Fundusz Inwestycyjny Midas, w którym ponad 70 % kapitału ma Karkosik, ogłosił kilka dni temu, że przejął 100 % akcji Centernet SA za 770.000 zł. Midas informował wówczas, że Centernet posiada pozwolenia na prowadzenie działalności MVNO (mobile virtual network operator) i skupia się obecnie głównie na tej działalności.

"Złożenie wniosku o rejestrację częstotliwości nie oznacza, że firmy te będą musiały uczestniczyć w przetargu. W przetargu będą one musiały złożyć swoje oferty. Do tego grona mogą dołączyć inne firmy" - powiedział Strzałkowski.

Prezes UKE Anna Streżyńska UKE zapowiedziała w piątek, że planuje ogłosić w marcu przetarg na wolne częstotliwości GSM 1800. Według szefowej UKE częstotliwości te będą mogły być wykorzystane także dla telefonii 3G i świadczenia innego rodzaju usług jak mobilny internet czy telefonia stacjonarna.

"Przetarg powinien się rozstrzygnąć mniej więcej w połowie roku" - powiedział Strzałkowski.

Strzałkowski powiedział też w piątek, że częstotliwości w paśmie 1800 MHz wymagają gęstej budowy masztów i najlepiej wykorzystać je w terenach mocno zurbanizowanych.

"Teoretycznie 66 kanałów umożliwia budowę sieci w całej Polsce, ale bardziej praktyczne jest skoncentrowania się na dużych miastach, bądź jakimś regionie i wykorzystywanie roamingu krajowego na pozostałych terenach" - powiedział rzecznik UKE.

Przetarg na GSM 1800 był organizowany już dwukrotnie. Pierwszy przetarg nie był rozstrzygnięty, ponieważ żadna ze stron nie uzyskała nawet minimalnej wymaganej w przetargu ilości punktów. Z kolei drugi przetarg wygrała Telekomunikacja Kolejowa, spółka z grupy PKP. Za rezerwację częstotliwości miała zapłacić ponad 500 mln zł. Jednak właściciele firmy (Skarb Państwa i PKP) zdecydowali, że nie odbierze ona licencji.

Paweł Bernat (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane