Telekomunikacja Polska mocniej zaciśnie pasa

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 22-01-2009, 00:00

Tepsa zrewiduje przyjętą dwa lata temu strategię. Wiemy, że zawiesi plany przejęć i będzie oszczędzała mocniej niż do tej pory.

Telekom znalazł receptę na kryzys. Dobry krok — mówią analitycy

Tepsa zrewiduje przyjętą dwa lata temu strategię. Wiemy, że zawiesi plany przejęć i będzie oszczędzała mocniej niż do tej pory.

Oznaki kryzysu na razie nie dotykają sektora telekomunikacyjnego — Telekomunikacja Polska (TP) pokazuje stosunkowo dobre wyniki, a kurs giełdowy dobrze się trzyma. Przezorności jednak nigdy za wiele.

— Analizujemy przygotowaną dwa lata temu strategię. Pod koniec marca będziemy wiedzieli, na ile wymaga ona aktualizacji w obecnych niepewnych czasach — mówi Ireneusz Piecuch, członek zarządu Grupy TP.

TP od dwóch lat zapowiada ekspansję zagraniczną, która nigdy się nie zmaterializowała. Teraz jest to tym mniej prawdopodobne.

— Będziemy zawężać kierunki ekspansji. Sytuacja polityczno-ekonomiczna nie jest zachęcająca w krajach, które wchodziłyby w grę — mówi Ireneusz Piecuch.

W Polsce telekom stawia na IT i media. Ale zamiast o zakupach mówi o długofalowej współpracy.

— W ubiegłym roku przeprowadziliśmy due diligence w kilku spółkach IT, ale nie były dla nas wystarczająco atrakcyjne. Teraz myślimy o strategicznych sojuszach z większymi partnerami z obu sektorów. Nie badamy obecnie żadnej spółki, więc nie należy się spodziewać przejęć w najbliższym czasie. Choć w perspektywie całego roku nie jest to wykluczone —mówi Ireneusz Piecuch.

Ciąć inwestycje

TP, której prezes Maciej Witucki jest jak bankier z wężem w kieszeni, będzie teraz jeszcze mocniej zaciskać pasa.

— Niestabilna sytuacja gospodarcza każe nam zachować daleko posuniętą ostrożność w planowaniu wydatków inwestycyjnych: operacyjnych i kapitałowych — mówi Ireneusz Piecuch.

Telekomunikacja Polska od lat mocno zmniejsza nakłady kapitałowe (capex). Zachowawcza polityka sygnalizuje, że operator opóźni i tak mgliste plany inwestycji w sieć nowej generacji NGN. I że będzie ciął wszędzie.

Na celowniku

TP przyjrzy się zatrudnieniu — podpisana niedawno umowa ze związkami zawodowymi zakłada dobrowolne odejście do 4,9 tys. osób w ciągu trzech lat. TP zgłosiła już odpowiednią informację do urzędu pracy.

Tymczasem według danych z urzędów pracy, na które powołuje się Polska Agencja Prasowa, w ramach zwolnień grupowych w 2009 r. pracę w telekomie może stracić 2,3 tys. osób.

Na przełomie lat 2008 i 2009 TP podpisuje nowe umowy z firmami zajmującymi się jej siecią i z dostawcami IT. Operator zastanawia się nawet, jak oszczędzać na energii elektrycznej. Wraca też temat optymalizacji nieruchomości — po sprzedaży budynku w Warszawie TP kończy wybór dewelopera, który wybuduje nową siedzibę operatora.

— Podobne działania, choć niekoniecznie związane z budową nowych lokalizacji, będziemy podejmować w innych miastach. Ale to proces rozłożony na lata, nie spodziewałbym się nadzwyczajnych oszczędności z tego tytułu w krótkim okresie — wyjaśnia Ireneusz Piecuch.

Finanse i CDMA

W tym roku TP chce w końcu ruszyć z długo zapowiadanymi usługami finansowymi. Mamy usłyszeć więcej o projekcie e-health i o CDMA.

— E-health to przyszłość, nawet jeśli skala początkowo będzie niewielka. Jeżeli chodzi o CDMA, to już bardziej teraźniejszość — dodaje Ireneusz Piecuch.

Spółka idealna na kryzys

Paweł Puchalski

analityk Domu Maklerskiego BZ WBK

Informacje o oszczędnościach i zmniejszeniu inwestycji są pozytywne dla kursu akcji. Do momentu decyzji o podziale TP powinna ostrożnie inwestować, bo w momencie ewentualnego podziału inwestorzy rozliczą każdą złotówkę. Spodziewam się dalszego przesunięcia inwestycji z sektorów wrażliwych na regulatora do telefonii komórkowej.

W 2007 r. kurs akcji zachowywał się dobrze, w tym będzie jeszcze lepiej, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę całość rynku. TP to idealna spółka na przetrzymanie obecnego okresu — jest stosunkowo mało zagrożona kryzysem, jest jedną z najbardziej płynnych spółek i wypłaca wysoką dywidendę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu