Telekomy szukają wzrostu

MEW
27-06-2012, 00:00

Rynek powoli, ale jednak, rośnie — wynika z danych UKE. Niestety, na horyzoncie widać już spadki, podaje Arthur D. Little.

Rynek telekomunikacyjny w 2011 r. był wart ok. 43 mld zł netto, czyli o 1,1 proc. więcej niż w 2010 r. — wyliczył Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). — Tendencja wzrostowa na poziomie 1-1,5 proc. powinna się utrzymać w tym roku — mówi Magdalena Gaj, prezes UKE. Dane UKE są optymistyczne. Arthur D. Little opublikował niedawno smutny raport dla telekomów — spodziewa się, że sektor będzie tracić 1,8 proc. przychodów rocznie.

— Raport dotyczy bardziej rynków zachodnioeuropejskich. W Polsce wciąż jest szansa na zwyżki, wynikające choćby z możliwości uzupełnienia zapóźnień w budowie infrastruktury i wprowadzaniu nowych technologii. Ale w perspektywie 2-3 lat polski rynek też czekają spadki — mówi Ireneusz Piecuch, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna. W unijnych statystykach dotyczących rozwoju infrastruktury i — co za tym idzie — wykorzystania nowoczesnych technologii i internetu w codziennym życiu — jesteśmy w tyle za Europą. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że penetracja stacjonarnego internetu wynosi 17,3 proc. populacji, 10,3 pkt proc. poniżej średniej unijnej.

— Wartość rynku będzie w dużej mierze zależała od tego, ile operatorzy wyciągną z transmisji danych. Na razie klienci płacą tylko za przesył danych, ale powstają usługi, takie jak telewizja internetowa, inteligentna sieć energetyczna czy płatności mobilne. Operatorzy mogą też ratować przychody, oferując więcej usług IT — mówi Ireneusz Piecuch.

Jednak zdaniem Arthur D.Little, wzrost przychodów z innych obszarów nie rekompensuje spadków z dotychczasowej działalności. Nawet telewizja to wciąż margines przychodów. Co więcej, rozwój transmisji danych napędza usługi godzące w operatorów. Klienci mogą wybierać rozmowy i komunikację przez internet, zamiast płacić telekomom za rozmowy i esemesy. Większe szanse na rozwój ma ponad 150 alternatywnych operatorów pocztowych w związku z planowaną na przyszły rok całkowitą liberalizacją rynku. W ubiegłym roku operatorzy niepubliczni mieli prawie 1,5 mld zł przychodów, Poczta Polska — 4,8 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Telekomy szukają wzrostu