Telekomy znów na plusie

Tomasz Furman
opublikowano: 23-10-2001, 00:00

Kursy akcji przedsiębiorstw telekomunikacyjnych notowanych na warszawskim parkiecie po chwilowym spadku wartości znów zaczynają piąć się do góry. Reprezentujący je subindeks na otwarciu zyskał najwięcej wśród wskaźników branżowych, co oczywiście w decydującym stopniu było zasługą TP SA. Dodatkowo w trakcie sesji popyt na telekomy uległ zwiększeniu przyczyniając się do dalszych wzrostów na całym rynku.

Najwięcej powodów do zadowolenia mogli mieć zwłaszcza akcjonariusze Netii. Mimo że na początku notowań ciągłych cena walorów tego operatora niewiele różniła się od tej z piątku, to późniejsze zlecenia dały spółce kilkunastoprocentowy wzrost wartości rynkowej. Oszałamiające zwyżki, jakie miały miejsce na ostatnich sesjach, mają prawdopodobnie charakter czysto spekulacyjny. Co więcej, podane komunikaty powinny raczej skłaniać do sprzedaży jej walorów niż kupna. The Bank of New York systematycznie zmniejsza swoje zaangażowanie w spółce, agencja ratingowa obniżyła ocenę długoterminowej wiarygodności kredytowej, a Telia nadal milczy w sprawie ewentualnych działań w spółce.

O ile jednak zmiana kursu Netii ma niewielki wpływ na wartość wskaźnika (niespełna 3-proc. udział wq indeksie), o tyle cena TP SA decyduje o jego zachowaniu. Tymczasem narodowy operator informował w ostatnich tygodniach o licznych zdarzeniach, które mogą dziś mieć wpływ na jego notowania. Chodzi tu zwłaszcza o decyzję dotyczącą niewypłacania dywidendy przez spółkę, co pozwala na zwiększenie niezbędnych nakładów na inwestycje i rozwój. Spółka nadal przeprowadza restrukturyzację, polegająca m.in. na redukcji kosztów. Dodatkowo inwestorzy kupujący walory TP SA liczą również na bardziej zdecydowane działania France Telecom, które przyczynią się do wzrostu konkurencyjności operatora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Telekomy znów na plusie