Telia i Warburg: tak dla strategii rozwoju Netii

Tomasz Siemieniec
28-09-2001, 00:00

Telia i Warburg: tak dla strategii rozwoju Netii

Przedstawiciele Telii i Warburg Pincus w RN Netii poparli wstępne założenia strategii rozwoju spółki, od której Telia uzależniała dotychczas dalsze finansowanie Netii. Analitycy podejrzewają jednak, że wydanie tego komunikatu było podyktowane próbą ratowania kursu operatora, który wczoraj tylko w ciągu dwóch godzin spadł o ponad 27 proc.

Nie jest wykluczone, że najwięksi akcjonariusze Netii zaakceptują ostatecznie w najbliższych dniach plan jej rozwoju na najbliższe lata. — Założenia biznesplanu, którego przygotowywanie jest na końcowym etapie, przyjęli przedstawiciele Telii i Warburg Pincus w RN Netii — ujawniła wczoraj Jolanta Ciesielska, rzecznik prasowy Netii.

Z drugiej strony jednak, z tą informacją nie wiążą się żadne konkretne rozwiązania dla znajdującego się w poważnych tarapatach największego niezależnego teleoperatora. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że ten pozbawiony detali komunikat ujrzał światło dzienne wczoraj po południu, po tym jak kurs akcji spółki tylko w ciągu dwóch pierwszych godzin notowań spadł o ponad 27 proc., do 2,8 zł. Ostatecznie zamknął się na poziomie 3,25 zł (o 15 proc. niżej niż dzień wcześniej).

— Trudno oprzeć się wrażeniu, że była to desperacka próba ratowania kursu. Ta informacja w żaden sposób nie pozwala sądzić, czy właściciele spółki podjęli decyzję o udzieleniu jej wsparcia kapitałowego. Sytuacja Netii nie uległa zatem żadnej zmianie. Nadal potrzebny jest bardzo konkretny sygnał ze strony Telii o jej dalszych planach wobec polskiej spółki — mówi Michał Marczak, analityk DI BRE.

Już trzy tygodnie temu rzecznik Netii ujawniła „PB”, że spółka przygotowuje nowy biznesplan.

— Ma być gotowy tak szybko, jak to jest możliwe. Wówczas rada nadzorcza będzie mogła podjąć decyzję co do dalszego finansowania spółki. Prawdopodobnie nastąpi to w ciągu kilku tygodni — mówiła 6 września Jolanta Ciesielska.

Wczoraj powiedziała, że biznesplan zostanie przedstawiony akcjonariuszom do ostatecznej akceptacji w najbliższym czasie.

Bank of New York przyznał się wczoraj, że zmniejszył stan posiadania w Netii z 13,19 proc. do 10,93 proc. akcji. Natomiast BRE ujawnił sprzedaż 3 proc. akcji swojej spółce zależnej po cenie aż 6,45 zł za walor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Telia i Warburg: tak dla strategii rozwoju Netii