Temat podatków ciąży na dolarze

  • Marek Rogalski
opublikowano: 15-11-2017, 22:00

Na rynkach finansowych w ostatnich dniach znów zrobiło się nerwowo.

Nie ma się co dziwić, gdyż kolejny sztandarowy pomysł prezydenta Donalda Trumpa może stanąć pod znakiem zapytania. Największa od 1986 r. reforma podatkowa staje się kością niezgody w Partii Republikańskiej — senatorowie mają inne podejście od swoich kolegów z Izby Reprezentantów, którzy najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj uchwalą swoją wersję ustawy. To jednak może być dopiero początek szukania drogi do kompromisu, gdyż ostatecznie, aby ustawa mogła trafić do podpisu prezydenta, musi być spójna. Tymczasem czasu pozostało niewiele, w ambitnych założeniach obie izby Kongresu miały przyjąć ustawy jeszcze przed Świętem Dziękczynienia, tak aby Donald Trump mógł je podpisać na początku grudnia.

Przeciągnięcie prac na grudzień sprawi, że zostaną one jeszcze bardziej upolitycznione, gdyż w pierwszej dekadzie miesiąca Kongres musi — także głosami demokratów — zgodzić się na podwyższenie limitu zadłużenia. Środa pokazała, że inne tematy — zgodne z oczekiwaniami odczyty inflacji w październiku, czy też pozytywne zaskoczenie dynamiką sprzedaży detalicznej — nie są w stanie wybić się na pierwszy plan. Grudniowe zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed jest przesądzone, a rynek nie ma chęci zastanawiać się teraz nad tym, czy w przyszłym roku Rezerwa Federalna spełni swoje zapowiedzi, decydując się na kolejne trzy podwyżki.

Za sprawą słabości dolara kurs EUR/USD jest już na wyższym poziomie niż podczas październikowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. To sprawia, że w kraju dolar spadł poniżej poziomu 3,60 zł i rosną szanse na test kluczowego, bo 9-letniego, wsparcia przy 3,55 zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK ROGALSKI główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu